Olórin

Regisztráció: 2004. szeptember 8. (19 év, 6 hónap)

Bemutatkozás

Kurosawa és film noir - ezek kellenek az élethez.
Könyveket fordítok és a Geekzt főszerkesztem.

Rendezők: Akira Kurosawa, Alejandro González Iñárritu, Brad Bird, Ethan Coen, Fred Zinnemann, Guillermo del Toro, Joel Coen, John Huston, John Woo, Kathryn Bigelow, Kon Satoshi, Paul Greengrass, Paul Verhoeven, Quentin Tarantino, Robert Wise, Sam Peckinpah, Sidney Lumet, Terrence Malick, Zhang Yimou
Műfajok: film noir, horror, krimi, sci-fi

Születési év: 1981

A gyilkos
3 2023-11-13 3,3

2024-03-16 23:17:48 Most vagy soha! (2024) / Now or Never! Olórin (?) #60

Nem :)
Nem fogom megnézni, fizetni főleg semmiképpen nem fogok érte (mondjuk nem fogom osztályozni sem). Továbbá akik nem látták a filmet, azok - itt legalábbis - nem a filmről beszélnek, nem azt ítélik meg, hanem a születése körülményeit és hátterét, ami sok más film esetében is beszédtéma amúgy, és azokban az esetekben nem merül fel kifogás a diskurzus ellen. Az igazán nem a mi hibánk, hogy ennek filmnek a születési körülménye és háttere az, ami.

előzmény: Umberto (#53)

2024-03-15 20:16:47 Open Range (2003) / Fegyvertársak Olórin (5) #13

Én minél többször láttam a filmet, annál jobban megszerettem a végét :)

előzmény: TheDriver (#12)

2024-03-15 15:18:49 Most vagy soha! (2024) / Now or Never! Olórin (?) #42

"nem tudunk mondani nagyon filmet abból az időszakból"
Melyik időszakról beszélsz?
Ez a mostani rendszer tragikus, nem tudom, milyen alapról beszélsz, de az mindegy is, amíg olyanok állnak az élén (Káel és tsai), akik.
Direkt csak a NER-en belül maradva, a Vajna-korszak összehasonlíthatatlanul jobb, értékesebb, normálisabb, mindenebb volt - sokat el lehet mondani Vajnáról, de ő legalább nagyjából azért szakmai szemmel végezte a munkáját.

előzmény: budaik (#40)

2024-03-15 09:33:21 Most vagy soha! (2024) / Now or Never! Olórin (?) #32

Ha úgy érted, rendben van-e, hogy egy valag közpénzt szórnak el rá, igen. Ugyanis nem az a lényeg, hogy közpénzből csinálják (mindig is abból csinálták, előző kormányokban is), hanem az, hogy akiknek odaadják a közpénzt, azok hiteles és hatalomtól független alkotók-e, hogy is mondjam, művészi szuverének, vagy pedig Rákay-féle, a hatalom csecsén lógó, és csakis ebből a csecsen lógásból megélő, gyomorforgató propagandisták, akiknek a szakmaisága minden létező mércével mérve a nullához konvergál - alulról.

előzmény: budaik (#22)

Szerintem a nagymama amúgy egyáltalán nem hasonlik meg, részéről továbbra is rendben van, ami történik - csak ő ne lássa a saját szemével. A gyerekek más kérdés, pl. a kislány, aki csak bámul ki az ablakon vagy üldögél némán a szekrényben. (A történelmi feljegyzésekből lehet tudni, hogy Höss a feleségének már pár évvel korábban elmondta, mi zajlik a táborban.)

Van ugye az a jelenet, amiben Höss a táborban van, és kifejezéstelen arccal néz a távolba/valahova, miközben mellette (képen kívül, merthogy nem látni mást, csak Höss arcát és az eget) kínzás és/vagy öldöklés folyik éppen (egyedül ez a pár másodperc van, amit a táboron belül töltünk). Na, az szerintem önagában kifejezi Höss érzelemmentességét, embertelenségét, de attól ugye még ő is ember - a zárás nekem csak arról szól, hogy az alapvető emberi kondíció mégiscsak feloldhatatlan ellentmondásban áll azzal, amit művel (ez a motívum egyébként elég markánsan végigvonul szerintem a filmen az anyóson és a gyerekeken keresztül is).

Jogos, de épp erre céloztam - hogy ti. benne az ok nem tudatosul, nem jár mellé bűntudat vagy bármilyen érzelem, ő valóban max azt gondolja, hogy valamitől elromlott a gyomra. Mindössze a film ezzel próbálja illusztrálni, hogy amit csinál, az ellene való az emberi természetnek.

előzmény: idomtalan (#16)

Akkor én jövök azzal, hogy a te értelmezésed mellett állok, de nem találok benne semmi biztatót :)
Én is úgy látom, hogy a film azt akarja mondani: lehetsz bármilyen defektes, mentálisan sérült, érzelemmentes pszichopata (Höss a film során eléggé annak tűnik, és ezt a történelmi feljegyzések is megerősítik), egy ilyen atrocitás akkor sem egyeztethető össze az alapvető, objektív státusoddal mint emberi lény, akármilyen mélyre is temetted magadban ezt a kvalitást. A tested ellenáll, jelez, még ha te ezt (nyilván) nem is érted, nem is akarod érteni, fel sem merül benned egy pillanatra sem, hogy köze lehet ahhoz, amit amúgy teljes meggyőződéssel csinálsz, hát bizonyára csak valami rosszat ettél - hisz ugye mi Höss reakciója? Kiegyenesedik, megy tovább, dolgozik tovább.

előzmény: Ágó (#14)

2023-11-15 10:46:24 Elfogy a levegő (2023) / Without Air Olórin (4) #22

A végén a tanárnő beül az előadásra, és sírva hallgatja a srác felvételről lejátszott versét.

előzmény: somogyireka (#21)

2023-11-14 13:26:46 Elfogy a levegő (2023) / Without Air Olórin (4) #17

Jó, ezt értem és megértem - engem nem zavart, mert úgy vagyok vele, hogy 1. ezek mellékalakok, nem kell feltétlenül mélyebben belemenni a hátterükbe, 2. egy ilyen éles helyzetben emberek is hajlamosak élesen reagálni. (Ha valami, engem például sokkal inkább zavart a fiú öngyilkossága, azt felépíthették volna kicsit alaposabban.)