Brødre (2004) ☆ 👁

(Susanne Bier)

dán dráma, háborús film

4,1

2018-01-22 20:42:31 mimóza (4) #8

A háborút túlélte, a békét elvesztette. A "bátor" őrnagy tragédiája csaknem magával rántja az egész családját. Nagyon intenzív színészi játék mutatja be, miként hat a háború egyébként harmonikusan élő családokra, mert a veteránok nem lesznek képesek megküzdeni a traumákkal, amelyeket az észvesztő harci helyzetek és szenvedések okoznak bennük. Érdekes a történetnek az a vonala, hogy a testvér viszont képes felnőni önmagához, és támasz tud lenni a krízisben. Mindig izgalmas kérdés, mivé válnak hétköznapi emberek nem hétköznapi körülmények között. Vajon mi a döntő tényező ilyenkor? Talán, hogy mi van a szív legmélyén?
Halálközeli.
Életközeli.
Valóságközeli.
Alkotás.

(Mellékzönge: végig nem tudtam kiverni a fejemből a motoszkáló gondolatot, hogy nekünk, magyaroknak is van hasonló szálakat vezető drámánk, csak még tragikusabb fordulatokkal: Ének a búzamezőkről.)

2012-12-16 00:11:42 tomside (4) #7

nem sokkal jobb, mint a feldolgozása. Jó, élvezhető, de szerintem közel sem zseniális.

2012-07-30 20:30:04 Lanie (3) #6

Számorma ez a film kifejezetten nem az erős dráma kategóriáját képviseli.Valóban nem üt túl nagyot.

2008-11-08 09:28:29 Dió (4) #5

akarom mondani az "esküvő után" után többet vártam tőle...

2008-11-08 09:28:07 Dió (4) #4

Az esküvő utántól valahogy többet vártam Biertől, ha már állítólag ez a legjobb filmje... a másik szerintem sokkal erősebb volt. Persze nagyon jó ez is, de azzal az afganisztáni szállal helyenként nagyon bénán bántak, így nekem a főszereplő jellemváltozása (ami a dráma magját kéne, hogy adja) elég hiteltelennek hat, így nem üt túl nagyot a film.

2007-10-22 10:44:26 gaillard (4) #3

A tengerentúli piacra 2009-ben érkezik a korrigált változat...

2007-10-22 10:31:42 Umberto (4) #2

Eléggé félrevezető a cím és a film tartalmának rövid ismertetése.
A forgatókönyv hibátlan, s külön öröm számomra, hogy egy nő (Susanne Bier rendező) is képes giccsmentes romantikus drámát készíteni. :-)

2005-05-27 09:30:08 Daemiaen (4) #1

Testvéred feleségét... (Brødre, 2004, forgalmazza: Budapest Film)

Végre nem Dogma-film Dániából. Akkor már kezdeném a negatívummal: Susanne Bier azért nem szakadt el teljesen a félresikerült mozgalom minden tételétől, a folyamatos kézikamerázás néha agyonvágja az élményt, ráadásul az intim együttlétek közben olyan közelre tolja a handycamjét, hogy a nyálbuborékok pukkanásának is szinte fül- és szemtanúi vagyunk. Ám ezt leszámítva félelmetesen erőteljes és megrázó dráma a Testvéred feleségét... Azt nem mondanám, hogy túlzottan is újat szeretett volna mondani Bier kisasszony egy család testi-lelki kapcsolatáról, illetve széthullásáról, de ahogy ezt teszi, az a kimagasló teljesítmény. Legfőképp amiatt, hogy a színészek minden rezdülésére odafigyel: Connie Nielsen (igen, Starship Troopers), Ulrich Thomsen (Az örökség után ismét kiugró alakítás, pluszban még megcsillantja hibátlan angol nyelvtudását is, így nem véletlen, hogy a Mennyei királyságban már láthattuk is) és Nikolaj Lie Kaas teljesen elfelejtetik velünk, hogy ismerős folyamatot játszanak újra, csak mi most dán környezetben látjuk a sztorit. Na, az ilyen skandináv filmek jöhetnek dögivel, de a Dogma-féle erőlködéseket lehetne mellőzni.