Salinui chueok (2003) ☆ 👁

(Bong Joon-ho)

dél-koreai dráma, krimi, thriller

4,2

2023-06-27 00:15:47 BalaKovesi (4) #32

Nem láttam még sok Dél-Koreai filmet, de érdekes, hogy az általam legutóbb megtekintett (egyébként zseniális) Gyújtogatókban, és ebben is hangsúlyosan megjelent a Szöul-vidék ellentét. Ez mennyire populáris téma náluk? Egyébként ez a vonulat volt a film egyik fő pozitívuma, érdekesen boncolgatta a(z imént említett fonal mentén is mozgatott) karaktereket, meg több helyen is meglepően eredményesen tudott empátiát kelteni a Memories of Murder. És hát jól bemutatta azt, amit a True Detective is kiválóan érzékeltetett rá 11 évre, hogy a nyomozók sem kiválasztottak, itt emberek keresnek embereket, és hiába a bizonyítékok összegyűjtése, az ügy megoldásának útját állja a nem-tudás nyomasztóan sűrű köde, amin egszerűen nem lehet úgy áthatolni, mint ahogyan azt a délutáni műsoridős bűnügyi sorozatokban teszik. Azonban bár minden szempontból jól össze van rakva a film, én pont a hangulatot hiányoltam belőle, valahogy az előzetes tudásom alapján valami sokkal markánsabbra számítottam. Egy korrektül összerakott film egészen érdekes témákkal, amiből hiányzik valami plusz, gondoltam én a film háromnegyedéig. Aztán jött befejezés, ami viszont annyira erőteljes (az utolsó snitt alatt rázott a hideg), hogy nincs szívem négyesnél rosszabbat adni a filmnek. Katarzis, hiába nem kapunk feloldozást, mégis kiváló nyugvópont. Úgy tűnik Bong Joon-ho tudja, hogyan kell befejezni a filmjeit, a Parasite is az utolsó jelenete miatt emelkedik egy teljesen másik szintre, bár utóbbit egészében nézve is egy kiemelkedőbb (és jobb) filmnek tartom.

2023-02-28 23:11:10 Szabó Dániel (5) #31

Sokadjára is újranézve a valaha készült egyik legjobb mozi. Minden másodpercét élvezem. Nálam ez a fő (és egyetlen?) szempont egy filmnél.

2020-12-21 16:30:59 acidphase (5) #30

komoly film !! és most néztem csak meg #27es linkben hogy tavaly fény derült a gyilkos kilétére.. kemény..
egy kis apró észrevétel amit megosztanék de csak spoilerben hátha valaki még a közeljövöben megtekinti és még nem láttaszóval a mentálisan sérült sebhelyes gyerek akit legelöször gyanusít a nyomozó, az kérdéses hogy tényleg szemtanúja volt e az első gyilkosságnak, vagy csak a fantáziája szüleménye lévén hogy bolond.. nyilván miután elütötte a vonat , ez se derülhetett ki..

2020-07-19 21:04:32 Norbert Simon (5) #29

Mind az öt csillaga fényesen ragyog. Mestermű minden tekintetben. A filmnek a hangulata valami elképesztő, a fényképezés is csodálatosan szép. Nagyon jól felépített thriller. Lassan kezdődik és indul be de a második felében már pereg az idő. Abszolút helyén van a színészi játék. És mindennek tetejében valós eseményeken alapul a film. Hátborzongató sztori. Zseniális!!!

2019-10-28 11:21:25 aser10 (5) #28

15 év után újranézve is MESTERMŰ!

2019-10-26 09:22:04 necksprain (4) #27

vegul meglett a gyilkos igy nehany ev utan:

le is toljak ma a corvinban eztet.

2019-10-15 17:08:30 DevilTakeU (4) #26

Megjegyzés a film történetéhez kapcsolódóan - kérem CSAK AZ OLVASSA el,aki már látta!!

Mintegy 30 évnyi vakvágány után a a hatóságok pár hete elkapták a valódi tettest.

Maga a film kisebb csalódást okozott,azt a hatalmas nagy hájpot amit itt is,máshol is kap(ott),nem láttam,nem látom bele. Sajnos. :( A rendező a legnagyobb kedvenceim között van,és tény hogy még ez az "erős négyes" alkotás is alázza az összamerikai filmtermés úgy 90%-át,de véleményem szerint hosszabb a kelleténél,néhány jelenet felesleges vagy egyszerűen suta (éppen ezért könnyen ki is zökkent),a zene sem fogott meg igazán,nálam semmiképpen sem klasszikus.

A fényképezés vitán felül gyönyörű,és a hangulat is nagyon rendben van,remélem a közelgő Koreai Filmhét keretén belül minél többen megnézik,ahogy a mester többi alkotását is,Bong Joon-ho megérdemelné a nagyobb ismertséget.

2017-03-03 14:55:05 redsovi (5) #25

A valaha készült legjobb crime thriller.

2016-03-07 23:30:24 hhgygy (5) #24

Megadtam erre is az ötöst, de azért az Üldöző sokkal ütősebb volt.

2014-12-08 10:08:57 BrokenUmbrella (5) #23

Zseniális film, zseniális befejezéssel. Park Doo-man tekintete a retinámba égett, bár feledni tudnám.

2014-11-15 19:00:52 Kalevala (3) #22

A film első felénél nem tudtam, hogy most a rendőri munka kemény-keserű paródiáját latom-e, vagy vegyem talán komolyan ezt a bosszantóan dilettáns-nevetséges nyomozást? Komolyan venni nem lehet és paródiának is csapnivaló.
Lehet, hogy ez a bevezető kellett ahhoz, hogy a nyomozókban végbement változást érzekeltessék. Minden esetre aggodalomra ad okot, ha egyszer ártatlanul bekerülsz hasonló képzettségű bűnelhárítók hálójába, na, akkor rögtön főbe is lőheted magad, ha a rendőrök ezt nem intézik el helyetted.
Aztán a film második felében lélegzet elállítóan lendületbe jön a cselekmény, hirtelen a feszültség kézzel foghatóvá válik, mintha egy másik filmet, mintha végre egy jó filmet látnék.

2014-09-03 00:07:25 tomside (5) #21

Milyen szépen áll össze a film, milyen szépen teljesedik ki azzá, ami. Az utolsó 30-40 perc különösen erős. Egy gyengébb ötöst bőven megér. Erős tematikai hasonlóság miatt eszembe jutott A zodiákus. Na ez azt ötször kenterbe veri.

2013-01-22 22:49:51 Xuja (4) #20

Nagyon betalál, hiteles, megrázó, és pszichológiai drámának sem utolsó.

2012-08-06 17:30:00 Pete (5) #19

Csont nélkül ötös. Döbbenet ütős hangulat, képi világ, színészi játékok, pörgős és drámai történet... Szerintem a történet leírásból az utolsó mondatot jó volna kiszedni.

2011-09-28 07:44:33 w.e.g.a. (4) #18

Tény hogy a végére egy nagyon erős darab kerekedik ki belőle, de az első 3/4 óra retardáltkodása (nem tudok rá jobb szót) keményen lehúzza a filmet.

2010-08-11 13:29:36 ronin07 (?) #17

Én pedig, ha a te véleményedre reagálok, akkor azt mondom, tény, hogy a pszichológiai motivika erősebb, de azt is, hogy emlékeim szerint a gyilkos utáni nyomozás is meglehetősen részletes, és a vitatható rendőrségi modus operandi is feltárul, ekképpen pedig a film krimi szála roppant erősen beleillik a bűnügyi történetek azon halmazába, amiket úgy nevezünk, hogy police procedural.

előzmény: Zsoca87 (#16)

2010-07-25 17:21:59 Zsoca87 (5) #16

Nagyon jó film, az egyetlen ami gyenge szerintem, az maga a story, nem elég mély... Sokkal inkább hangsúlyos a pszichológiai része a dolognak, ami nem baj, de így valahogy nem kerek az egész, szerintem. Tehát, ha ronin07 véleményre reagálok, akkor azt mondanám, hogy a krimi része gyenge a dolognak.

2010-01-03 15:20:46 ronin07 (?) #15

Összevethető a Zodiákussal, és nem téved nagyot az, aki komparatív elemzést vagy véleményt ír. Hihetetlen egybeesés: Joon-ho és Fincher filmje is igaz történeten alapul, mégis számos rokon vonás fedezhető fel cselekményükben. Még a végkifejlet is hasonlít, ha nem is kísértetiesen. A halál jele, csakúgy, mint 4 évvel frissebb amerikai "párja", gyomorgörcsöt okozó pszichológiai thriller és messzemenőkig hiteles police procedural. Krimiként a nyomozók hanyagságáról, durvaságáról tesz pár keresetlen megállapítást, thriller minőségben a suspense-dús becserkészések borzolják az idegeket, a dráma-szálat pedig a külsős detektívkarakter indítja be, majd uralja is végestelen végig úgy, hogy a rendező lassan a megszállottságtól fűtött történet centrális alakjává avatja. A vége pedig színtiszta pszichológiai sokk.

2009-12-18 19:46:12 JeszKar (5) #14

Valóban nagyszerű film, bár nehezen indul be, de aztán nincs megállás. Ráadásul ilyen hangsúlyos utolsó 10 perccel ritkán találkozik az ember.
De említsük meg még a mesteri fényképezést és a remek zenét is, ami bár ritkán szól, de akkor nagyon jól.

2009-08-24 21:41:37 délkúper (4) #13

Én pont ma fogom megnézni ezt a filmet.Döbbenettel olvasom:van olyan aki élből elutasítja az ázsiai filmeket? Én pár éve nagy rajongója lettem az ázsiai filmeknek. Gyakran az az érzésem, hogy a nagy ázsiai rendezők jobban, kifinomultabban tudják ábrázolni az érzéseket, hangulatokat, talán még az európai rendezőknél is.

2009-06-17 13:22:08 k3pl3r (?) #12

Régen én se szerettem az Ázsiai, vagy más tőlünk nagyban eltérő kultúrával rendelkező országok filmjeit. Aztán megnéztem egyet-kettőt és nagyon megszerettem őket. Most már ott tartok, hogy a Dél-Koreai és a Spanyol nyelvű (főleg Mexikói) filmek nagy kedvenceim között vannak.

2009-06-11 22:01:45 Brumi (5) #11

Meg két hét múlva moziban is, persze sehol nem hirdetik.

előzmény: terika (#9)

2009-06-11 21:48:07 Ivan/ (5) #10

Ez annyira meglepő?:) Szoktam azért én ötösöket is adni, bár igaz egyre ritkábban.

előzmény: terika (#9)

2009-06-11 21:37:21 terika (?) #9

Lesz a film+on. Ma (vagyis hajnalban, ami már holnap) 01:45-től.
Túl sok 5-öst kapott, mindenképp látnom kell (még Ivan is...bahh).

2007-11-03 02:03:07 Ivan/ (5) #8

Az előitéleteidnek köszönhetően egy baromira nagy filmélménytől fosztod meg magad ez által, de Te tudod...

2007-11-02 20:03:45 Brumi (5) #7

Megint azok a csúnya sztereotípiák, kár lenne ilyen kreált indokok miatt megfosztani magadat remek filmektől, bár te tudod. Az ázsiai filmek sokak számára nagyon idegen kultúrkört képviselnek és a nyelvek sem nevezhetőek nézőbarátnak (de ha egyre több koreai vagy kínai, esetleg japán filmet nézel, akkor már fel sem tűnik a furcsa kiejtés), élből elutasítani őket öreg hiba lenne, legalább egyet érdemes bepróbálni.

A Memories of Murder egy kivételes alkotás, kevesen képesek több műfajt úgy összemosni, hogy a végeredmény ilyen tökéletes legyen, Bong Joon-ho ezt a bravúrt későbbi munkájában (The Host) ismét véghezviszi.

2007-11-02 17:11:04 klein (?) #6

az ázsiai filmek ázsiai lényükből fakadóan (sic!),nem vonzanak,és nem tudom elképzelni,hogy vha is rászánjam magam,hogy elvegyek az életemből 1,5 órát azzal,hogy leülök egy "ilyen" elé...
(ennek ellenére elhiszem,hogy jó film)

2007-02-03 22:13:28 Ivan/ (5) #5

Mondjuk ez a legkevesebb. Annyi szar magyar cím van, hogy ezen azonal tulép az ember.

2007-02-03 22:11:11 Olórin (5) #4

és hogy ki ne hagyjuk a sorból, a magyar cím is szar

2007-02-03 22:08:05 Ivan/ (5) #3

Csak két dolgot sajnálok igazán a filmmel kapcsolatban:((

- Mint a szavazatok számából is látszik alig ismerik idehaza
- A hazai DVD kiadás egy hányinger (szar kép, ronda és gyenge felírat, no extra)

2007-02-03 21:48:43 Olórin (5) #2

Egyetértek, briliáns darab, egészen sajátos hangulatú, üdítően más, mint a hasonló jellegű filmek.

2005-10-08 19:32:29 Ivan/ (5) #1

Sokadszora újranézve is, a legzseniálisabb ázsiai filmek egyike! Olyan mű ez, amiben ha nagyon kritkusak vagyunk akkor se igazán érdemes belekötni, mert bizony mestermű a javából! Remek sztori (megtörtént eset alapján), nagyszerű karakterek, vérprofi rendezés, és valami hihetetlenűl jól eltalált atmoszféra jellemzi ezt a csavaros kis thillert!

10*/10