Forrest Gump (1994) ☆ 👁

(Robert Zemeckis)

amerikai dráma, szatíra, szerelmi történet, vígjáték

4,6
★★★★☆
2183 szavazat
Szerinted:
?
☆☆☆☆☆

A filmből töröltek egy jelenetet, melyben Forrest Kínában egy amerikai tiszttel ping-pongozik. Az illető, a fiatal George H. W. Bush, aki később az USA elnöke lesz.

Mikor Forrest először megy busszal az iskolába, a gyerekek között feltűnik a rendező, Robert Zemeckis fia is

Az a jelenet sem került bele a filmbe, ahogy felnőtté válnak. A kis Forrest és Jenny egy követ dobnak egy tóba, a képen a tavon gerjesztett hullámok látszanak, majd mire visszamegy rájuk a kamera már felnőttek.

A Forrest neve alapjául szolgáló "távoli rokon" tábornokról és a vágtató klántagokról készült felvételek archív részletek David Wark Griffith Amerika hőskora (1915) című filmjéből. Az effektes csapat sokáig gondolkodott azon, hogy az eredeti filmben bakiként feltűnő traktornyomokat kiretusálják-e a filmből, végül úgy döntöttek, hogy a poén kedvéért benne hagyják.

Egy kivágott jelenetben Forrest Martin Luther King-el is találkozott volna.

Bill Murray esélyes volt Forrest szerepére.

Terry Gilliamnek is felajánlották a rendezést.

Barry Sonnenfeld visszautasította a rendezői felkérést.

David Alan Grier és Ice Cube is visszautasította Bébé szerepét.

Chevy Chase és John Travolta is elutasította Forrest szerepét.

[[Gary Sinise]] alsó lábszárai egy speciális kék szövetbe volt csomagolva melynek színét nem tudja észlelni a kamera.

Amikor a futbal jeleneteket forgatták Tom Hanks influenzában szenvedett.

A filmben feltűnik Tom Hanks lánya Elizabeth is.

[[Forrest Gump]]: Csak egyetlen dolgot tudok elmondani arról, hogy milyen a háború Vietnámban..."Sometimes when people go to Vietnam, they go home to their mommas without any legs. Sometimes they don’t go home at all. That’s a bad thing. That’s all I have to say about that"/"Néha, amikor az emberek elmennek Vietnámba, láb nélkül mennek haza a mamájukhoz. Van, hogy egyáltalán nem mennek haza. Ez egy rossz dolog. Ez az egyetlen, amit el tudok mondani erről"

"Winston Groom regényének folytatása magyarul is megjelent, ebben a csekély értelmű címszereplő szuperokos fiával halmozza a hülyébbnél hülyébb kalandokat. Fekáliával működő rákfeldolgozót építenek, Forrest találkozik Tom Hanks-szel, Dan hadnaggyal együtt elfogják Szaddám Husszeint és még Jenny Curan szelleme is megjelenik. Könyvként élvezhető folytatás, de még ha át is hangolják, ahogy az első regénnyel tették, filmként valószínűleg méltatlan lett volna Robert Zemeckis klasszikusához." (port.hu)

A filmhez komolyan terveztek egy folytatást, amihez már forgatókönyv is született, de azt többek között Tom Hanks is elutasította.

A Dan hadnagyot alakító Gary Sinise 2004-ben alapított egy Dan hadnagy nevű zenekart, amivel háborús veteránok előtt szokott fellépni.

A filmben Forrest minden róla készült fényképen csukott szemmel látható.

Tom Hanks annyira bízott a film sikerében, hogy lemondott fix gázsiáról és helyette inkább részesedést kért a bevételekből. És ezt jól is tette, mivel így végül 40 millió dollár ütötte a markát.

Amikor Forrest ping-pongozni tanul egy katonatársa azt mondja neki, hogy az egésznek az a titka, hogy végig a labdán tartsa a szemét. Ettől kezdve a játékidő alatt akárhányszor játszani látjuk nem pislog.

A ping-pong játszmák során nem használtak valódi labdákat. Azokat ugyanis vizuális effektusokkal helyettesítették.

Kurt Russell elárulta, hogy ő szolgáltatta a filmbéli Elvis Presley hangját.

A Forrest anyukáját alakító Sally Field mindössze 10 évvel idősebb Tom Hanks-nél.

Jodie Foster-t, Nicole Kidman-t és Demi Moore-t is felkérték Jenny Curran szerepére, de nem vállalták.

A legendás rapper-t Tupac Shakur-t is meghallgatták Bubba szerepére.

Az író, Winston Groom elárulta, hogy amíg nem látta, hogyan formálja meg Tom Hanks Forrest karakterét, úgy gondolta, hogy John Goodman lenne a legtökéletesebb a szerepre.

A forgatás négy teljes hónapon át tartott.

A három közül ez volt az első alkotás, amiben Tom Hanks és Gary Sinise együtt szerepeltek. A második az 1995-ös Apollo 13, a harmadik pedig az 1999-es Halálsoron volt.

Ez volt Haley Joel Osment első mozifilm szerepe.

Dan Taylor hadnagy szerepére Joe Pesci is esélyes volt.

Amikor Washingtonban Forrest beszéde közben kihúzódik a mikrofon zsinórja és csak ennyit hallunk a végéből: “Ez minden, amit mondani akartam erről.” Forrest valójában a következőket mondta: „Néha, amikor az emberek elmennek Vietnámba, a lábuk nélkül jönnek haza a mamájukhoz. Néha egyáltalán nem jönnek haza. Ez egy rossz dolog.”

A regény megfilmesítési jogait eredetileg a Warner Bros. birtokolta, majd 1988-ban elcserélte azt az Tűzparancs-ra (1996). Úgy gondolták, hogy az Esőember (1988) után nem tudnának profitálni egy ilyen típusú történetből.

A jelenetet , ahol az idős Jenny az apja házát kővel dobálja, majd összeesik, az Andrew Wyeth festménye, a Christina’s World inspirálta.

Tom Hanks nem különösebben nagy sportoló, ám karakterének a filmben többször is keresztül kell futnia egész Amerikát. A kaliforniai születésű színész azonban kivágta magát a kemény munka alól, hiszen a futójelenetek többségében Jim nevű testvére helyettesíti.

A film egy sarkalatos pontja, mikor Forrest és tolószékhez kötött barátja, egy Bubba Gump elnevezésű rákászvállaltból keres dollármilliókat. A jól profitáló elképzelésük pedig néhány valós szakembert is megihletett, akik életre hívtak egy azonos néven futó étterem franchiset. A tengeri ételekre specializálódott Bubba Gump Shrimp világszerte, mintegy negyvenöt egységgel képviselteti magát.

Habár minden bizonnyal bőven akadtak volna jelentkezők, a washingtoni tévébemondó karakterét mégsem egy hivatásos színész alakítja. A szerencsés kiválasztott egy hétköznapi turista lett, akit egy feleségével tett séta során kértek fel a szerepre.

Gumpék hatalmas, fehér háza is a film egyik ikonikus elemének számít, igaz nem ez az egyetlen mozi, ami felhasználta az épületet. A Hazafi című polgárháborús drámában például Mel Gibson és családja él itt, igaz a hitelesség kedvéért a belső tereket a kor ízlésvilágához igazították.

A rákhalászhajó a filmből jelenleg a Disneyworld Resortban álló Planet Hollywood étterem mellett látható. Mi több, a filmben a Tom Hanks által használt, a színész aláírásával ellátott pingpongütő az étterem falát díszíti.

Miután Tom Hanks kezébe vette a film forgatókönyvét, másfél óra olvasás után igent mondott a felkérésre. Egyedüli feltétele az volt csupán, hogy a történelmi események a valós kronológiát kövessék. Ezenkívül Forrest Gump déli kiejtésén is finomítani szeretett volna, ám a rendező, Robert Zemeckis meggyőzte őt az akcentus fontosságáról, melyet a film alapjául szolgáló könyv is kihangsúlyoz. A kiejtést végül a fiatal Forrestet alakító Michael Conner Humphreystől vette át.

Forresten minden egyes életkorváltásnál ugyanúgy egy kék-fehér kockás inget látunk. Hiába változik meg a figura külseje, ez az egy dolog végig állandó. Ugyanígy, a folytonosság szimbolikus megteremtése végett Forrest Jr. is egy kék-fehér kockás ingben igyekszik az iskolabuszhoz.

A híres pad, amin Tom Hanks Forrest Gumpként az életét meséli, a Georgia állambeli Savannah történelmi belvárosában volt elhelyezve, a Chippewa Square-en. Azért elhelyezve, mert a térnek azon a részén eredetileg nem voltak padok, így azt a filmesek rakták oda. Később azonban elmozdították, hogy az ikonikussá vált bútordarab ne váljon az időjárás vagy ami még esélyesebb, tolvajok martalékává. Azóta a padot a Savannah-i Történeti Múzeum őrzi, a mai napig ott lehet megnézni.

A legenda szerint viszont a forgatáskor nem csak ezt az egy padot használták: összesen öt bútordarab volt befogva. A felvételek végén ezért a Smithsonian Intézetnek is fel tudtak ajánlani egyet. További kettőt a Paramount Pictures stúdió őriz, egyet pedig hálából megkapott az a biztonsági őr, aki a forgatás során vigyázott a rendre. A derék alkalmazottól az évek során többen is meg akarták venni a becses tárgyat (a legbusásabb ajánlat állítólag 500 ezer dollár volt), de ő mindenkit visszautasított.

Robert Zemeckis rendező eredeti választása a nálunk kevésbé ismert Harry Anderson volt, aki azonban sorozata, a Dave világa miatt nem tudta vállalni a filmezést.

Amikor Forrest és Jenny találkoznak a nagygyűlésen a washingtoni Reflecting Poolnál, ezerötszáz statiszta vett részt, akikkel két napig forgattak. A filmesek pedig úgy érték el, hogy ez az ezerötszáz ember több százezres tömegnek tűnjön, hogy ugyanazokat a statisztákat mindig arrébb állították, és az új helyen újból felvette őket a kamera, majd az így kapott képeket vizuális effektek segítségével vágták össze.

Forrest országon át ívelő futása számos valós eseményre utal. 1982-ben Luis Pedro Figueroa New Jersey-ből San Francisco-ba futott, hogy felhívja a figyelmet és támogassa a rákos megbetegedéssel küzdő embereket. „Csak egyik lábamat tettem a másik elé” – nyilatkozta Figueroa, amikor arról kérdezték, hogyan sikerült ilyen sokáig futnia.

A film szerint a főszereplő Nathan Bedford Forrest-ről kapta a nevét. Ő egy létező ember volt, az amerikai hadsereg egyik tábornoka. Egyszer azzal vádolták meg, hogy a polgárháború alatt számos fegyvertelen feketét ölt meg. Leszerelése után Forrest a Ku Klux Klán egyik alapítójává vált.

Ennek tükrében Gump filmbéli találkozója a Fekete Párducokkal még szimbolikusabbá vált, mivel az egyik tag Forrest katonai egyenruhája miatt köt bele a főhősbe.

Tom Hanks már A remény rabjaiban is benne lehetett volna, de ő helyette a Forrest Gumpot választotta.