Love in the Afternoon (1957) ☆ 👁

(Billy Wilder)

amerikai szerelmi történet, vígjáték

3,7

2021-11-07 11:00:54 Xuja (3) #32

Elnyújtott, unalmaska, kevés konfliktussal szolgáló vígjáték, aminek van egyfajta bájos humora, és Hepburn is szokásosan tündöklő, de bántóan középszer a végeredmény. Az alapötlet hasonló a Sabrinához, de egyszerűbb, kevesebb karaktert mozgat meg (a játékidő meg hosszabb). A fülbemászó főtéma azért velünk marad a film után is :)

2019-09-13 17:39:44 csabaga (5) #31

A rendezőnek sikerült az a bravúr, hogy 130 percet ki tudott tölteni, vígjátéknál ez ritkaság.

Csak Gary Cooper lett volna egy kicsit fiatalabb...

előzmény: mimóza (#30)

2019-09-12 18:40:09 mimóza (5) #30

„Bocsánat, korábban jöttem. Azért jöttem korábban, hogy megmondjam: nem jövök később.”

Imádom ezt a filmet minden egyszerű és nem annyira egyszerű poénjával együt; az útmosó géppel, a zenészekkel, „A”-val - aki nem Adolph -, a 14-es lakosztállyal és a kutyussal... áhh, nem sorolom tovább.

Sejtetés? Talán nem jó ötlet, hogy mind azt lássuk bele, amit csak szeretnénk? Azt hiszem, ez egy épp' olyan filmcsemege... nemde? :)

2017-11-12 21:51:03 csabaga (5) #29

Hepburn a Háború és békében 26 évesen játszott el egy a regény alapján 13-21 éves szerepet. Mikor ezt a filmet forgatták,27 volt.

előzmény: Norbert Simon (#28)

2017-11-11 22:45:15 Norbert Simon (4) #28

A délutáni szerelem egy elég, klassz kis bohózat egy öregedő playboy nőcsábász csávó és egy elég kis naiv 18 éves csitri szerelméről. Nem egy nagyszerű film mint például a Római Vakáció de így is örömteli pillanatokat tud adni. Van benne fura humor is ami egy kicsit még nyújtja is a két órás filmet. Láthatunk benne szép helyszíneket, a csinos Audrey Hepburn ( Ariane) alakítása eléggé tipikus tud lenni. Annak ellenére ,hogy már majdnem harminc éves volt mégis eljátszik egy 18 éves csitri szerepet ami még aranyos is meg hozzáillő is. Az idősödő Cooper (Frank Flanagan) mint playboy is egy külön érdekesség. ( sablonos) Szerintem ő sem játszik rosszul. Egy ilyen szerepet pont rá lehet bízni. Chevalier ( papa) is nagyon jól játssza a kicsi lányát folyton folyvást féltő és gondterhelt apát na és még detektív is... (tipikus) Összességében nem bevállalhatatlan, nézhető filmnek találtam.

2017-03-23 02:17:07 fahejember (3) #27

Engem nem szokott zavarni a korkülönbség, de itt nem tudtam túltenni magam Gary Cooper táskás szemein, pedig ha sikerült volna lehet, hogy egy kicsit kevésbé érezném túlnyújtottnak. A lerészegedős jelenet és a kezdő képsorok tökéletesek.

Egyébként, az utalások ellenére, Cooper konkréten kimondja "I can't even get to first base with her."

2017-01-15 15:24:30 csabaga (5) #26

Azért csak foglalkozott a játékidővel,Hepburn torreádoros tánca emiatt maradt ki.Persze azért is,nem viszi előre a cselekményt.Képek maradtak csak fenn erről.Bocs a késői válaszért.

2015-12-09 17:41:05 csabaga (5) #25

Elnézést,kicsit későn válaszolok,a filmben az "életet" éppen felfedező gépírólánynak szerintem muszáj volt fiatalnak lennie.

előzmény: St4nt0N (#24)

2015-04-27 14:53:37 St4nt0N (?) #24

Érdekes kivétel még az Egy apáca története, ahol a cselekmény több évtizedet ölel fel, ezért a film végén egy őszes parókával öregítik a színésznőt. A Végzetes rágalom tanárnője pedig a kor normáit tekintve vénlányszerep.
„Egy 25 évest lazán hozott akkoriban.A Párizsi mesékben.Szerintem az összes filmje közül ott a legszebb.”
Valóban, bár nem (lett) volna muszáj huszonévesnek eladni, a legtöbb nőnek nagyon jól áll a 30+. Szegény Holden a forgatás alatt próbálta visszahódítani állítólag (ezt lehet, hogy pont az egyik hozzászólásodban olvastam).

2015-04-25 16:26:30 csabaga (5) #23

Audrey Hepburn akkor vonult vissza,mikor éppen elkezdett a saját korának megfelelő,érettebb nőket alakítani.
Ahogy írod,ez már a Hogyan kell egymilliót lopni c. moziban is így volt,de szerintem már az Amerikai fogócskában is.
A Ketten az útonban részben már harmincas,a Várj,míg sötét lesz c. filmben sem huszonéves már.

Igen,a My Fair Lady kivétel,de azért megoldja.Ott talán túlzottan erőltették,hogy Eliza 20 éves legyen.Egy 25 évest lazán hozott akkoriban.A Párizsi mesékben.Szerintem az összes filmje közül ott a legszebb.

Az "utolsó" két filmjében már gyerek is van mellette,látszik,mintha megint elindulna más irányba,mint ahogy már 1960-ban is tette,mikor elvállalta a Tiffany-t.

Több jó éve lett volna még,negyvenesként sem szorult volna háttérbe,ellentétben sok más színésznővel.Elég megnézni,micsoda szerepajánlatai voltak a 70-es években.Nagyon nagy név volt,a sikeres filmek biztos zálogának számított.
De úgy döntött,a filmezés és a család nem megy együtt.Lehet,hogy igaza volt.Rá a két fia nagyon jó szívvel emlékszik,amit nem minden sztár mondhat el magáról.

Akik ismerték a 60-as években,azt mondták,5 évet eleve simán letagadhatott,alakra 10 évet is.A vékony alkata mindig segítségére volt,hogy illúziót keltsen.

A szűrőkkel és a világítással való trükközés mindig hozzátartozott a szakmához(Marlene Dietrich erről sokat mesélhetne),de már Mary Pickford is rászorult,mikor 12 évest alakított 32 évesen...:)
Inkább ez,mint a plasztikázás.Annál még a ragtapasz is jobb...

2015-04-24 19:57:50 BonnyJohnny (4) #22

Igen, de ettől függetlenül a jelenség megfigyelhető.
Már a My Fair Ladyben is idősebbnek tűnik, mint karaktere, a How to Stealben és a Wait Until Darkban nem egyértelmű a karakter kora.

előzmény: St4nt0N (#21)

2015-04-24 19:55:54 St4nt0N (?) #21

Felszínes ismereteim szerint magánéleti okai voltak annak a 9 éves kihagyásnak.

2015-04-24 19:40:32 BonnyJohnny (4) #20

Hepburn egy idő után öregebb lett, mint a tipikus Hepburn karakter. Ugyanezt a jelenséget észre lehet venni manapság Sandra Bullocknál is.
Mikor már végképp nem tudták tovább fiatalítani Hepburn visszavonult, hogy aztán érett nőként térjen vissza. Bullock úgy tűnik, erre képtelen, 50 évesen is nem behatárolt korú, de karakter alapján leginkább 30-asnak tűnő nőket játszik. Cameron Diaz is jó úton halad erre.

előzmény: St4nt0N (#19)

2015-04-24 19:31:35 St4nt0N (?) #19

Később már a harmincas Hepburnt is fiatalították az operatőrök: premier plánban folyton szűrővel vették.

2015-04-24 19:18:27 BonnyJohnny (4) #18

Wilder maga volt a producer,így a játékidővel sem kellet foglalkoznia.
Ez mondjuk pont nem vált a film előnyére, szerintem.

2015-04-24 17:35:08 csabaga (5) #17

Sabrina apját J.Williams játssza,aki 4 évvel volt fiatalabb Bogartnál.:)

A történet alapján Linus a negyvenes évei elején kell hogy járjon.Említik a szülők házasságának az évét.

2015-04-24 17:29:34 csabaga (5) #16

A filmben az is érdekes,a rendező hogyan kerülgeti a cenzúrát.A cselekmény egy része teátrálisan bezáruló ajtók mögött játszódik.

Viszont vannak utalások.Már a kesztyű levétele jelentett valamit a Gilda c. filmet ismerőknek,majd jön a sokatmondó fésülködés,bunda földre hullik,cipőkeresgélés,miközben mindenki tetőtől talpig fel van öltözve...
Billy Wilder még a banános tréfát is megengedte magának,szintén bennfenteseknek,és a szeretők felsorolása,az hogy ment át a cenzúrán?

A milliomos.A milliomos sofőrje.Hat cserediák egy kerékpártúrán.Bátor film volt ez,Wilder maga volt a producer,így a játékidővel sem kellet foglalkoznia.
Bár egy jelenetet,Hepburn torreádoros táncát(A Funny Face mintájára,csak ott Fred Astaire adta elő) csak kivágták,a piknik jelenetben szerepelt volna.

Európában nem volt benne a házasságra vonatkozó rész a végén,ezt a prűd amerikaiak miatt kellett belevenni.Ott így sem lett siker,Európában sokkal inkább,bár sok(persze angol) kritikus a filmet erkölcstelennek nevezte.

2015-04-24 17:20:04 critixx (?) #15

2015-04-24 17:14:03 csabaga (5) #14

Bogie-t a Sabrinában néha úgy fényképezik,mintha szándékosan öregítenék.Talán mert összebalhézott a rendezővel?

A Délutáni szerelemben az operatőr gondosan kerüli a közelieket és jól láthatóan igyekszik Gary Coopert minél többször árnyékba tenni.
A végén,a peronon már nem megy,pont ott néz ki a legkorosabbnak.
Diana Keaton az itthon megjelent második könyvében azt írja,Cooper 57-ben plasztikáztatta az arcát.

2015-04-24 17:06:31 critixx (?) #13

Állítólag John Ford azért forgatta fekete-fehérben a filmet, mert így kevésbé látszott a színészek valódi kora. Billy Wilder is ezért forgatta fekete-fehérben a Van aki forrón szereti-t, mert így nem volt annyira feltűnő és zavaró Jack Lemmon és Tony Curtis sminkje.

Bogart esetében szerintem a napi 5-6 doboz cigaretta és jelentős mennyiségű ital elfogyasztása járult hozzá nagyban a korai megöregedéséhez.

2015-04-24 16:55:16 csabaga (5) #12

James Stewartnál azt a trükköt alkalmazták,hogy az öreg részekben igyekeztek minél jobban megöregíteni.Ahhoz képest tudott "fiatal" lenni.

Érdekes,hogy Bogie a Hosszú álomban még fiatalos,1948-ban és a film szerint 38 éves.Utána öt év alatt 10-15 évet öregedett.

2015-04-23 19:19:10 critixx (?) #11

Az "idősebb férfi - fiatal nő" felállás mindig is elfogadott volt Hollywoodban, a későbbi évtizedekben is. Talán Sidney Lumet mondta, hogy a Pretty Woman-ben Richard Gere 40, Julia Roberts pedig 22 éves volt, fordított felállás esetén soha senki sem fogadta volna el ezt a párosítást. Roger Moore a későbbi James Bond filmjeiben nálánál 25-30 évvel fiatalabb partnernőkkel játszott.

Férfiszínészek is gyakran játszottak náluknál sokkal fiatalabb szerepet, erre a legextrémebb példa a Liberty Valance, ahol az 52 éves James Stewart a film nagyrészében egy húszas éveiben járó fiatal ügyvédet játszik, a nála egy évvel idősebb Johh Wayne is egy jóval ifjabb figurát alakít. Egyik esetben sem túl meggyőzően.

Egyébként ha már John Wayne: ő azon ritka színészek egyike, akik egy ízben idősebb szerepet játszottak saját valódi koruknál - mégpedig sikerrel! Mindössze 39 éves volt a Vörös folyó forgatásakor és teljesen hitelesen hozta a minimum ötvenes éveiben járó figurát.

2015-04-23 18:19:56 BonnyJohnny (4) #10

Egyébként igen, pont Grant (és Peck) azok, aki idősebb korára is fiatalosak maradtak.

De Bogart, vagy Harrison már 30 évesen is negyvennek nézett ki... :D
Cooper sem öregedett szerencsésen, ahogy Stewart sem mondjuk.
Persze ettől még charme-osak, meg minden... de érted. :)

2015-04-23 18:11:05 csabaga (5) #9

2.pont.A kritikusokat érdekelte.Sokat írtak erről.Sinatra sem értette,miért játszik ez a bájos lány öregurakkal.
Maga Fonda sem volt kibékülve a szereppel és csak a pénz miatt vállalta.

Az első választás Peter Ustinov volt,de kellett egy nagyobb név,miután Mel Ferrer is bekerült a filmbe.Brando nem mert belevágni,Fonda igen.

A Brando-Hepburn kettős összejöhetett volna a Sayonara c. filmben,de ott meg Hepburn gondolta úgy,egy japán lányként nevetségessé válna.
Viszont Brando játszott japánt a Teaház az augusztusi Holdhoz c. alkotásban,bár ne tette volna.

Hogyan is jöttek össze az öreg partnerek?

Sabrina-A fiatalos Cary Grant nem vállalta.Akárcsak a Római vakációt.Mindig ő akart a főszereplő lenni.
Háború és béke,már írtam.
Funny Face-Maga Hepburn ragaszkodott Fred Astaire-hez.Mondjuk más nem nagyon volt...
Délutáni szerelem-Cary Grant megint nem vállalja.
My Fair Lady-Rex Harrison adta magát,bár a stúdiófőnök Peter O'Toole-t szerette volna,de túl sokat kért.

Grace Kellynél James Stewartot ki is hagytam,egyébként vele Audrey Hepburn is szívesen játszott volna egy filmben.A fiatalok közül L.Harwey volt a kedvence.
A soha meg nem valósult Hitchcock filmben,a Bírónak nincs óvadékban lett volna a partnere.

2015-04-23 17:56:30 BonnyJohnny (4) #8

A 3. pont magyarázat lehet a személyes életére, de a szerepekre nem.
A 2. pont meg nem hiszem, hogy érdekelte a stúdiókat. Nincs Brando, van Fonda... ennyi.

Az 1. érv jogos, én is arra gondoltam, de pont ezt a "szokást" nem értem. Pláne, hogy a Itt is, és mondjuk a Sabrinában is még saját magánál is fiatalabb lányt játszik. (Igaz ott Bogart is fiatalabbat játszik magánál... kevesebb, mint több sikerrel.)

2015-04-23 16:46:08 csabaga (5) #7

Próbálok magyarázatot találni:

1,Ez szokás volt akkoriban.Nézzed meg,Grace Kelly partnereit!Clarc Gable,Bing Crosby,Cary Grant,G. Cooper.

2,A fiatalabb korosztályhoz tartozó férfiak tartottak attól,háttérbe szorulnak mellette.
Ezt Brando(a Háború és béke Pierre Bezuhov szerepére volt kiválasztva)el is ismerte,de már G.Peck is célzott erre a Római vakáció kapcsán.
Ő intézte el,hogy Hepburn neve előre kerüljön,közvetlenül az övé után,a film címe elé.Azt mondta,ha nem így teszek,bolondot csinálok magamból.

Az idősebb férfiaknak nem volt vesztenivalójuk,ők már mindenképpen nagy nevek voltak.Bár Bogartot zavarta a helyzet,de messze nem annyira,mint ahogy felfújták.

Nem maradt ez mindig így.A.Perkins,G.Peppard,J.Gardner,P.O'Toole már az ő korosztályához tartozott és W.Holden és M.Ferrer is elment még.
Sőt,Albert Finney már 7 évvel fiatalabb volt nála a Ketten az úton c. filmben.
A késői filmjeiben már a kortársaival(S.Connery,B.Gazzara) játszott.

Viszont bőven van rá példa,pont itt is,hogy nem csak fiatalabb(27 éves),hanem még annál is fiatalabbat(20 évest)játszik,miközben a férfi egy évet sem tudna letagadni.
Még a Ketten az úton c. film egy részében is 20 éves,miközben már a 38.-ban járt...

A Délutáni szerelemben sokat segít a történeten,hogy ő fut a férfi után,akárcsak az Amerikai fogócskában az őszülő Cary Grant után,aki ragaszkodott hozzá,Audrey Hepburn 33 évesen 33 évesnek nézzen ki,éppen elég,hogy ő majdnem hatvan...:)Amire rendre célozgat is,mint ahogy a playboy öreg kora is szóba kerül,mikor túl fiatalnak nevezi a lányt,visszakapja tőle a fricskát.

3.Egy vélemény(Filmvilág),szóba hozza az apja hiányát.Apás Galathea c.megemlékezésben ezzel is magyarázva ezeket a partnereket.Igaz,a szerző rosszul tudja,az apját nem vesztette el végleg,"csak"27 évig nem látta.
Az a cikk annyira mániásan apakomplexusos irányú,hogy még a legjobb barátját(Hubert de Givenchy)is apakorabelinek írja,pedig a neves divattervező vele egykorú volt és 40 évig voltak barátok.

2015-04-22 19:13:37 BonnyJohnny (4) #6

Én azt nem értem, hogy Audrey Hepburnt miért mindig idős férfiakkal hozták össze? Gregory Peck és Peter Finch a maguk 13 éves korkülönbségével még fiatalnak számítottak Rex Harrison 21, Gery Cooper 28, illetve Fred Asteire és Bogart 30 éve mellett.

2015-01-13 17:10:30 csabaga (5) #5

Az utalások:

Kesztyű levétele,bunda a földre hullik,fésülködés,cipő keresgélése.:)

2013-07-27 22:37:08 zéel (4) #4

Könnyű nyáresti (délutáni!?) limonádé, de minőségi!

2010-08-19 17:16:06 csabaga (5) #3

A szinkron tényleg borzalmas,csakis felirattal és már mindjárt más.:)

előzmény: sztich (#2)

2010-04-21 19:27:46 sztich (3) #2

Valóban nem a legjobb Wilder-darab (bár még így sem rossz!), ráadásul szinkronosan néztem, ami borzasztó volt.

2007-12-02 19:14:59 Olórin (3) #1

Nagyjából a szokásos Billy Wilder minőség, csak ezúttal kicsit nehezen indul be, az első feléből bátran lehetett volna még nyiszálni. Utána viszont egyre jobb, az utolsó fél óra egyszerűen frenetekus, és ahogy Hepburn férfifalónak hazudja magát, hogy magába bolondítsja a playboy Coopert, arra (és főleg az erre épülő jelenetre, amiben a férfi lerészegedik négy cigány zenész társaságában) nincsenek szavak.