Föltámadott a tenger (1953) ☆ 👁

(Nádasdy Kálmán - Ranódy László - Szemes Mihály)

magyar dráma, történelmi film

3,4

2013-02-07 20:48:30 Tenebra (3) #13

Látványos és részint nemes szándékú film értem ezalatt, hogy ezúttal végre nem a pesszimista magyar hozzáállás szerint vesztes csataként, hanem reményteli győzelmi menetelésként zárják a szabadságharcot :D, de elég mű és szétfutó. Még az sem lenne akkora baj, hogy van benne burkoltan egy bolsevista ideológia, lévén, hogy sikerül egy 48-as mítoszt teremtenie. Ám Görbe János mint Petőfi elég vicces. Kinézetre még ok, de abszolút nem ilyennek képzelem el Petőfit a versei alapján.

Görgey lejáratását pedig egyenesen felháborítónak tartom. Mindig is többre tartottam őt Kossuthnál, mivel racionálisan tudott gondolkodni és nem akarta feleslegesen odavetni emberei életét. Az értelmetlen hősi halál semmire sem jó. De persze Kossuth az utókor számára jófiú maradt, pedig ő hozott csupa rossz döntést a szabadságharc végén, és miatta is meghaltak jópáran a reménytelen megmozdulásai miatt. Ezért igazságtalannak tartom, hogy Görgey-t kárhoztatják sokan a mai napig... E film szerintem nagyban hozzájárult ennek populáris elterjedéséhez. Kár. Jó volna egy Kossuth-mítoszt megpiszkáló film elkészítése. :D Persze az sem lenne igazságos, hozzáteszem, ha őt szapulnák, mivel amúgy a forradalom és szabadságharc elején rengeteget tett ő is a jó ügy érdekében. Csak az 1849-es kétségbeesett hülyeségei és Görgey igazságtalan ócsárlása miatt válik kissé ellenszenvessé.

De a filmre visszatérve: színészi alakításai és művisége miatt bukik meg. Még csak nem is annyira didaktikus, mint egy korabeli, szinkronidejű termelési film. Csupán nincsenek benne jó alakítások, és történetileg is lehetett volna feszesebb.

2012-06-19 23:46:53 Cesare Gonzago (5) #12

Ide kattintva megtekinthető a teljes, vágatlan változat.

2011-03-25 17:39:03 jesi (4) #11

Ma láttam a filmet, és feltűnt, hogy több rendező munkája.

2011-03-25 17:13:20 zéel (4) #10

Egyre érdekesebb...mindenesetre az imdb szerint is Nádasdy Kálmán a főrendező. (Ahogy ezt korábban már írtad.)

előzmény: jesi (#9)

2011-03-25 16:36:21 jesi (4) #9

Az imdb szerint Ranódy László, Szemes Mihály, Nádasdy Kálmán

Ranódy az egyik kedvenc magyar rendezőm és meglepett ez a film, de ettől még élvezhető.

2011-03-25 15:57:02 zéel (4) #8

A film.hu szerint a film rendezői:
Nádasdy Kálmán, Ranódy László. (Ebben a sorrendben!)

Egyébként nem gondolom, hogy korrekt lenne UTÓLAG bölcsnek (bátornak, tisztességesnek stb.) lenni.
Az utókor persze minősítheti az elődöket, de minket is minősítenek majd. (Félek, nem lesz okunk nagyon büszkélkedni!)

2011-03-25 15:36:58 Ugor (4) #7

Ha a kor tükrében nézzük, hogy akkor milyen filmeket kellett vagy lehetett csinálni, akkor ez egy jó film! Most újranézve még gazdagabbnak tűnt, mint egykor. Szerintem az ember úgy ül le nézni egy 1953-ban készült magyar filmet, hogy fel sem merül benne, hogy némi történelemhamisítást kérjen számon. Az vele jár, benne volt a korban..

2011-03-25 15:16:51 critixx (3) #6

Egyedül technikailag bravúros a film, egyébként erős történelemhamisításokkal operáló kommunista opus. A színészek nagyrészt jók, viszont speciel Görbe János - akit egyébként nagyon szeretek és zseniális színésznek tartok - itteni alakítása nem nyerte el a tetszésemet.

2011-03-25 14:59:16 jesi (4) #5

A film főrendezője Nádasdy Kálmán, így a stílus szerintem őt idézi, valószínű Ranódynak sok beleszólása nem volt.

2011-03-25 14:45:12 jesi (4) #4

Sajnos az ötvenes évek ideológiája hatott, de így is láthatunk egy nagyszerű színészi teljesítményt nyújtó filmet

2011-03-15 15:27:35 mortimer ezredes (4) #3

Gyenge hármas. Csakis a nagyszerű színészek, kosztümök, tömegjelenetek miatt. Egyébként sajnos csak egy propagandafilm, néhol nagyon kínos, fület bántó marxista dialógusokkal.

2010-01-28 18:40:08 Szívtiproimi (2) #2

Mág ezt is megvágtág? Pedig ez aztán a tömény történelemhamisítás. Mintha a pesti forradalmt a munkások csinálták volna, pékek hentesek cipészek stb és nem a keménykalapos pesti polgárok.

2009-03-15 17:36:03 Cesare Gonzago (5) #1

Nem hittem a szememnek! A Duna TV a film teljes változatát sugározta. Eleddig azt sem tudtam, hogy létezik, hiszen évekkel ezelőtt - amikor VHS-re rögzítettem - egy erősen csonkított változatot láttam. Ami akkor kimaradt: a nyitó jelenetben parasztok Táncsics műveit értelmezik; a Görgeyt gyalázó jelenetek is újdonsággal szolgáltak, valamint a Petőfi konfliktusait (Görgey, Mészáros Lázár, saját házasságának nehézségei, földosztás) bemutató jelenetek is újdonság erejével hatottak. A film zárójelenete is "új": eddig azt láthattuk, hogy Szirtes Ádámra hadi lobogót terítenek, és ennyi, most pedig a debreceni országgyűlésen szónokoló Kossuthot látni, országgyűlési ellenfeleivel (a mérsékeltekkel), akik már tudják, mi készülődik (a cári intervenció). A legvége pedig a "valódi nemzetköziség" enumerációja: Európa valamennyi szegletéből Bem zászlaja alatt gyülekeznek a "világszabadság" katonái.

Különös élmény volt látni ezt a teljes változatot, a maga 145 percében.