Le grand bleu (1988) ☆ 👁

(Luc Besson)

amerikai-francia-olasz dráma, szerelmi történet

4,2

2022-01-23 12:39:07 dittike (5) #18

Kisebb koromban láttam először ezt a filmet, s már akkor is nagyon tetszett, fel is vettük hát videó kazettára, de tegnap megint adták a duna tv-n , így anyummal meg is néztük, s megint csak nagyon tetszett az egész kék világ, melyet a film bemutat, s főleg a delfinek élete.

2021-11-15 12:14:39 DevilTakeU (5) #17

Talán a legintelligensebb romantikus dráma,érzékeny humorral,telitalálat karakterekkel és élethelyzetekkel,szívszaggató befejezéssel. Minden idők egyik legcsodálatosabb filmjének tartom,minden idők simán legjobb filmzenéjével. Besson képei Serra minden egyes zörejével, dallamával együtt kivételesen ritka szimbiózist alkotnak,számomra nem létezik,nem létezhet az egyik a másik nélkül. Utoljára az Amerikai szépség és Thomas Newman,illetve az Amélie és Yann Tiersen kapcsán éreztem hasonlót. Sajnos egyik sem ma volt.

2020-10-08 23:23:27 The Cortez (3) #16

Ez a film a búvárkodás-szabadmerülés életérzésében, valamint az óceán- és delfinfétisben merül el több méter mélyen. Az erőssége a helyszínekben, a nagytotálokban, a vízalatti meg a látomásszerű jelenetekben, illetve a látványos vizuális trükkökben rejlik.
A múltban játszódó első pár perc fekete-fehérben lett felvéve, a cselekmény jól van felépítve, a karakterek pedig faszán vannak megírva. Jean-Marc Barr totálisan semmilyen a főszerepben, Rosanna Arquette idegesítő, viszont Jean Reno a rendező korábbi műveivel ellentétben, végre kevésbé röhejes (itt már egy menőbb figurát játszik, ám a nevetséges fürdőgatyájának köszönhetően, párszor alaposan sikerül lerombolni az imidzsét).
Befigyel 1-2 poén, de sajnos a kínosabb részektől sem mentes az olaszokat egyébként sztereotip módon ábrázoló alkotás.

2020-05-18 14:16:55 Sziez (5) #15

Szerintem ez a két főszereplő nem egymással versengett, hanem önmagával és a tengerrel.
Nekem is a hegymászók jutottak eszembe erről a két búvárról. Hasonlóan érthetetlen, minden más értéket felülíró szenvedély hajtja őket, amit bizonyára csak az tud felfogni, aki ismeri ezt az érzést. A lánnyal pl. jobban lehet azonosulni, mert a szerelem szenvedélyét többen ismerjük, akár olyan ember iránt is, akinek egy másik szenvedély az első az életében, vagy akár az egyetlen.
Nekem tetszett ez a film, a látvány gyönyörű, a hangulat rabul ejtő, és a színészek nagyszerűek.

2020-03-22 02:37:49 Zuzmo (3) #14

Ez egy nagyon férfias film. Bennem nincs és soha nem is volt elég versenyszellem ahhoz, hogy igazán megértsem a két főszereplő kapcsolatát.
De azért nem rossz még így se....

2020-03-21 19:01:53 BudapestBoy (5) #13

Aki ismert ilyen figurát, mint itt Barr, tudja vannak ilyen emberek. Köztünk élnek, de itt idegennek érzik magukat, ez nem megjátszás és a mi szemszögünkből tragédia a vége. Nem csak a búvárok között, de például a hegymászók között sokan vannak. Érdekes a szabadtüdejű merüléses búvárok világa is. Szicilia pedig gyönyörű. Szerintem nagyon jó film, Arquette-be, illetve hát a karakterébe pedig bevallom, picit bele is zúgtam.

2015-11-07 22:05:59 Fonghi (3) #12

Szép film, csak nem jó. Abszolút nem lehet azonosulni a főszereplővel, pedig eléggé erre építkezni látszik a film. Egyébként hosszú, vontatott, ugyanazokat a köröket rója, és az elejétől nyilvánvaló a vége. Mindamellett valahogy a maga lassú módján egészen fenntartja a feszkót, az egész filmen uralkodó földöntúli fíling a karakterekre is merőben áll, de valahogy mégis hitelesek egyúttal, Renoé már-már zseniális. Végig nagyon ambivalens volt a viszonyom a filmmel, a végére inkább rossz élmény, mint jó. Ha még az is nyomasztó, kiábrándító és mélyre taszító, ami a hétköznapin túli, meseszerű, akkor minek is?

2014-07-03 18:16:25 Ugor (?) #11

Jogos. Odaírtam a forrást.

előzmény: St4nt0N (#10)

2014-07-03 18:11:09 St4nt0N (?) #10

…és a plagizálás is: http://www.mozinetmagazin.hu/filmbemutatok/mozi/film_adatlap/1695/nagy_kekseg

2014-07-03 17:47:25 cinemagi (?) #9

Remek sport a spoilerezés is...

2011-09-02 22:56:37 tractorking (5) #8

Pontosabban nálunk egyetlen verzióban sem hozzáférhető. Szégyen...

2011-09-02 15:49:28 Muhrel (?) #7

"A filmben nem a romantikus drámai rész a fontos . Itt két
barát , könnyűbúvár mélységgel szembeni küzdelme a lényeg.
Ezért inkább sportfilmnek tekinthetjük . Folyamatos ,
szenvedélyes verseny folyik , ami végül tragédiával zárul :

A legendás sportbúvár, Jacques Mayol túl akarja szárnyalni saját
mélységi rekordját oxigénpalack nélküli merülésben, még akkor is,
ha ez az életébe kerül.

A Nagy kékség bizony kultuszfilm lett . Bemutatásakor több mint
egy teljes évig játszották a francia filmszínházak . Hogy miért
lett ekkora siker? Ennek oka abban keresendő, hogy az író-rendező
a filmbe öntötte szíve összes melankóliáját, óceánimádatát,
delfinszeretetét, világtól való elvágyódását, a megismerés
olthatatlan vágyának érzését és gyermekkorának összes szépséges
és szomorú emlékét.

A film három különböző verzióban hozzáférhető: nálunk elsősorban a
2 órás amerikai verzió vált ismertté, a francia eredeti változat
ennél egy negyed órával hosszabb volt; aztán kiadták a 168 perces
vágatlan változatot is, amely a karakterek további árnyalásával
gazdagította elődeit, és valamelyest mélyebb és tartalmasabb
élményt kínál . A filmet szerzői filmnek is tekinthetjük , sok
technikai elemért , mert a levegő nem tarthat ilyen sokáig ki...
A film biztos sok vizibarát ,állatvédő kedvence . "
Forrás: Mozinet

2010-06-19 19:29:40 paradox (5) #6

először 92'ben láttam,azóta körülbelül vagy 2 tucatszor,zseniális,minden mozzanata aranyat ér.az meg hogy másnak unalmas?nos,véleményem szerint mielőtt egy filmet ilyen jelzővel illetsz,jobban át kellene gondolnod,esetleg a szerintem szót odabiggyesztened.

2009-07-20 10:05:15 puttancsospeti (3) #5

Mármint a delfinek.

2009-07-20 10:04:41 puttancsospeti (3) #4

Jacques tisztában volt a defektusával. Gondolj arra a jelenetre, amikor sírva megkérdezi a nőtől önmagát illetően: "Maga szerint milyen ember az, akinek ők a legjobb barátai?!"

előzmény: -senki- (#3)

2009-07-20 04:34:18 -senki- (3) #3

"Jean Renonál" nincs is akkora bajom, arra gondoltam hogy Jacques hiába "szerelmes" hogy az ember vagy a delfin nősténybe inkább az kérdéses... meg minden, stb. az egész filmben csak néz ki a fejéből, kb. mint egy hal.

előzmény: puttancsospeti (#2)

2009-07-20 02:37:28 puttancsospeti (3) #2

"a főszereplő alakja pedig inkább hal mint ember. "

Ez így kicsit erős és ormótlan megfogalmazás. Számomra a Kétéltű ember alapdilemmáját idézi fel a két faszi lelki defektusa. Ez éppen egy drámai, mély mozzanata a filmnek.

Egyébként erős hármas majd meg kell újra néznem ezt is. Vagy feljebb, vagy lejjebb is billenhet a mérleg.

előzmény: -senki- (#1)

2009-07-20 01:22:46 -senki- (3) #1

Bár van pár szépen megoldott merüléses, tengeri jelenet, a történet gyenge, a szerelmi szál erőltetett és se füle se farka, a főszereplő alakja pedig inkább hal mint ember.

Bár a vagy 2,5 órás változatot láttam, a sok felesleges jelenettől eltekintve legnagyobb jóindulattal is csak 3-at tudok adni. Sok helyütt unalmas, semmit mondó, megmagyarázatlan, és a a látomásos, delfinmániás befejezés se tetszett.

Fura, bár Luc Besson 90-es évekbeli filmjei kifejezetten tetszettek jó részt, a '80-asok kifejezetten nem.

Egyébként itt egy érdekes háttér cikk: http://www.vein.hu/~gyuroka/bigblue.htm