Network (1976) ☆ 👁

(Sidney Lumet)

amerikai dráma, szatíra

4,4

2023-09-12 11:33:26 Xuja (5) #31

Nem értem, elsőre miért nem fogott meg, Lumet egyik legjobbja.. Nagyon szépen viszi tovább a Kánikulai délután társadalmi kérdéseit és forrongásait, megfejelve még egy nagyon ijesztő utópiával is - kicsit olyan ez a film, mint a Nashville zanzásított, karakterközpontú és nézőbarátabb verziója. A profithajhászó vállalati struktúra mellett a lélektelen karrierizmus is kap egy gyomrost (Dunaway élete alakítását nyújtja a szerepben).

Holden a szokásosan visszafogott alakításával ismét meggyőzött, Duvall is nagyszerű, mint mindig, Finch viszont még náluk is jobb - elképesztően látványos és hiteles alakítást nyújt az idegösszeroppanást kapott, kisemmizett riporter szerepében, őrjöngéseiről pedig tényleg elhihető az, hogy társadalmi osztályokat és generációkat mozgat meg.

Formailag a szokásos Lumet minőség - fókuszált, straightforward a rendezés, a tempó végig egyenletes, a csúcspontokat pedig elegánsan megtámogatják a beállítások. Az egyetlen negatívuma, hogy némileg túlbeszélt és didaktikus, de mivel magáról a tv filmekről (is) szól, ezért ez itt lehet egy ironikusan önreflexív elem is. Gyenge ötös.

2020-03-24 12:07:07 Manómaszat (4) #30

Ez a film nagyot tudna ütni, de valahogy olyan kimódoltak, didaktikusak a dialógusai, hogy az egészből inkább szájbarágós tanmese lett. Kár a túl direkt moralizálásért, mert amúgy igazán jó film ez. Holden nagy kedvencem, játéka kifogástalan.

2020-02-28 19:07:15 JcWh (5) #29

Ha már ez a nap filmje kicsit fényezném még ezt a zseniális mesterművet. Már többedjére néztem meg, de mindig földhöz vágott és talán nem is első nézésre ütött nálam a legjobban, valahogy mindig újabb gondolatokat ébreszt bennem ez a történet. Lehet, hogy minél többet tapasztalok meg a világból, annál többet tud mondani ez a film. Az biztos, hogy kell egy bizonyos mennyiségű tudásanyag a megfelelő élményhez (globalizációról, multik és média működéséről, kőolajválságokról, stb.). Engem érzelmileg is meg szokott érinteni a történet, hála Beatrice Straight, de főleg William Holden szívfacsaró alakításának. Meghatározó filmélmény.

2019-01-28 16:27:25 JcWh (5) #28

Ez a film óriási pofonként súlyt le nézőjére a média és a világ működésére, valamint azok társadalmi következményeire való rávilágítás által, amelynek aktualitása az 1976-os bemutatás óta nemhogy változatlan maradt, de (sajnos) fokozódott is.
Véleményem szerint a film központjában a William Holden által játszott Max Schumacher állt, akinek személyes kapcsolatain keresztül (legjobb barát, szerető, feleség) láthattuk a média káros hatásainak kisugárzását az egyén életére is, illetve ő az egyedüli aki ebben az "őrült világban" képes józanul és emberien gondolkodni. Holden a film fő üzenetének "szócsöveként" is funkcionál. A szerelemi szál nemhogy indokolt, de talán az egyik olyan fontos aspektusa a történetnek, amely még közelebb viszi a film alapvető üzenetét az átlagnézőhöz több hétköznapibb helyzetbe ágyazva azt. Érdekesség, hogy Holden minden más Oscar-díjat elnyerő színésszel szerepel egy jelenetben, de ők egymással nem. Ez is erősíti Holden karakterének központi szerepét.
A párbeszédek és monológok zseniálisak, a film hemzseg a filmtörténeti jelentőségű idézetektől. Mindhárom kedvenc jelenetem William Holden-hez kötődik (főként a filmvégi monológja), aki mellett Beatrice Straight és Faye Dunaway is bravúrozik. Szerintem semelyik szinkron nem képes visszaadni a színészek zseniális alakítását, így aki teheti eredeti nyelven tekintse meg.
Kár hogy ilyen filmeket jobbára csak interneten lehet fellelni, iskolai tananyagnak kéne lennie.

2017-11-01 17:12:52 csabaga (5) #27

Én nem gondolom pszichopatáknak,ez a befejezés szerintem a film szatíra jellege,a nézők manipulációjának kiemelése és a frappáns zárómondat miatt kellett.

előzmény: DrSzolon (#26)

2017-11-01 16:59:54 DrSzolon (5) #26

Szerintem szép volt a szerelmi szál, érdekes volt ahogy a szereplők gyakorlatilag kimondták, hogy épp mit gondolnak, mi történik velük. Szóval tisztában voltak vele, hogy mibe keveredtek, mégis tovább játszották a forgatókönyvüket.
A Dog Day Afternoon után kaptam kedvet ehhez a filmhez, ez pedig úgy érzem el fog vezetni az Equus-hoz. Tényleg nagyon aktuális még ma is, és érthető a párhuzamállítás az Éjjeli Féreggel. Olyan, mintha utóbbi a "piszkos munka" részét mutatná be, ez pedig a nagyhalakat. Nekem egyedül a befejezés volt furcsa, értem, hogy mindegyik pszichopata, és akár egy embert is megölnek a saját boldogulásuk érdekében...
de azért hogy tényleg nem volt ellenvetés senki részéről, azt kétkedve fogadtam, még az eltelt 2 óra ellenére is.
de igazából ez részletkérdés, mert maga a film mondandója ettől számomra nem sérül, szóval megy az ötös.

2016-04-16 01:51:01 acidphase (5) #25

sztem nem csak egy :)

előzmény: kajaktej (#24)

2016-04-16 00:10:47 kajaktej (5) #24

Van benne egy monológ, ami szerintem ott van a filmtörténet legnagyobbjai között. Már csak ezért is megérdemli az ötöst. :)

2015-09-02 17:51:58 csabaga (5) #23

Igen,zseniális,de egyre jobban zavar.hogy szinte kötelező módon minden filmbe valami szerelmi szálat szuszakoltak.
Megjegyzem,a Filmátvételi Bizottság is osztotta a véleményemet.:)
Muszáj volt szinkronizálni,mivel Sztálin és a kommunisták is szóba kerülnek angolul.

2015-09-02 16:41:29 The man who laughs (5) #22

Ez meg egy mestermű, még úgy is, hogy személy szerint Lumet más filmjeit jobban kedvelem. Azonban ez mit sem változtat a tényen, hogy egy kiváló média szatíra, mely talán napjainkban még érvényesebb, mint 40 éve. Lumet filmje szép fokozatosan mutat rá a kereskedelmi TV-k kétszínűségére, és, hogy mi mindenre képesek pusztán, hogy javítsanak a nézetségükön. A mai napig az (egyik) legjobb film a témában (talán csak az Éjjeli Féreg közelíti meg, bevallom az nekem a tempója miatt egy kicsivel jobban tetszett). Mindezt tetézi remek karakter drámákkal, és nagyszerű színészekkel. Peter Finch alakítása különösen elképesztő.

2015-07-02 16:05:38 Rorschach (5) #21

Lenyűgöző film, ami majd' negyven évvel megjelenése után is élvezhető és aktuális. Hol bujkált eddig...?

2013-12-13 11:56:10 leplesbitang (5) #20

Mekkora film! Nagyon bánom, hogy nem hallottam róla korábban. Zseniális!

2012-10-28 21:14:00 Mindcrimewithin (5) #19

Nagyon éles film. Igazi dráma, rengeteg emlékezetes mozzanattal, idézhető momentummal. Angolul érdemes nézni szerintem és felirattal, egy ilyen film drámaiságából a szinkron csak elvenni tud. Pörgős, egy percig nem ül le. A kisebb szerepek is hatalmas alakítások. Nálam alap ez a film, a rendezője is. Lumet a legnagyobbak között van

2012-03-30 23:29:00 Karesz84 (5) #18

Nincsenek rá szavak, mennyire ütős ez a film.
36 év távlatából is tökéletesen éles képet fest arról a világról, amit mi néhány éve tapasztalunk magunk körül és saját magunkban (valószínűleg, mert az USA népessége akkoriban már nyakig merült a romlottság bűzös mocsarába, mi pedig a követési távolságot gondosan betartva - 50-60 év lemaradással, de még csak lábközépig gázolunk benne).

Fantasztikus monológok, párbeszédek és zseniális színészi munka
(mélyen átélt és a hitelesség erejével megformált szerepek) jellemzik.

Fura, hogy ily kevesen látták eddig (talán mivel többségünknek még mindig
jobban ízlik az álom, mint a valóság - a'lá Mátrix).

A listámon a Truman Show mellett a helye.

2011-09-11 13:07:32 Tenebra (5) #17

Megnéztem, kurva jó. Habár gondolkodtam a 4 és az 5 között, mert számomra kissé szájbarágós volt. Igazából gondolkodni nem is kell rajta, mert mindent elmondanak. Ez szerintem hiba, nem kellett volna. Habár kétségtelenül hatásos, és lehet, hogy ez egy önreflexív gesztus is volt, hiszen a filmbeli tévé is így képes hatni.

De amúgy tökéletes szinte. A színészek zseniálisak, de a történet maga nagyon sok problémát vet fel. Nem is tudom, láttam-e valaha filmet, amiben ennyi dolog felszínre jött. Elembertelenedés, médiadiktatúra, fogyasztói társadalom, vállalati kapitalizmus, lázadás vs. mainstream, kapcsolatok kiüresedése, elidegenedés stb. Lehetne sorolni. Kicsit olyan érzésem volt, mint Antonioni filmjeinél.

2011-05-18 18:16:54 dézi (5) #16

tényleg jó, köszi!

előzmény: deathcode (#11)

2011-05-18 18:13:26 dézi (5) #15

hahaha :D

előzmény: Mikkey (#12)

2011-05-18 18:12:18 dézi (5) #14

igazi tanmese a tévé működéséről. és persze nem csak arról.

2011-03-02 16:31:23 acidphase (5) #13

:-))))))))

előzmény: Mikkey (#12)

2011-03-02 16:19:03 Mikkey (4) #12

este 22 óra körül, mivel a tv-ben ment, bíztam benne hogy a lakótelep felélénkül, de nem :D

előzmény: deathcode (#11)

2011-03-02 10:45:43 deathcode (5) #11

Haha, és hány órakor? :D

A hírhedt filmrészletet a Maybeshewill nevű zenekar beledolgozta egy számába. A dal és a banda is baromi jó! @ Youtube

előzmény: Mikkey (#10)

2011-03-02 07:54:06 Mikkey (4) #10

Azt a bizonyos felkiáltó mondatot én is kiordítottam az ablakon! ;)
iszonyat aktuális mondanivaló!

2011-02-17 16:46:27 aero2zero (5) #9

Kiváló ez a film, nagyszerűek a színészek, és aktuálisabb, mint valaha!

2011-02-10 18:23:36 zéel (5) #8

1980-ban, amikor ezt a (prófétikusan igaz!) filmet bemutatták Magyarországon, nem sokan érthették.
Ma már - szerencsénkre(!?) - mi is érthetnénk. Ha akarnánk. Ha akarnák érteni, hogyan működik a globalizált valóság(show)!
Alább nem esett szó még a szinkronról. Kiváló! (Bács Ferenc, Benkő Gyula, Földi Teri kölcsönzi hangját a főszereplőknek.)

2011-01-03 16:48:59 Bruce94 (5) #7

Eléggé kemény film, és azt kell mondjam , hogy tényleg aktuális. A színészi alakítások szenzációsak, teljesen jogosan kaptak a színészek Oscar díjat. Peter Finch szerintem is inkább mellékszereplőként volt jelen, bár a történet ő körülötte forog. Faye Dunaway karakterére térnék még ki, ez a nő valami zseniális. Női karaktert ennyire még nem gyűlöltem, ahogy őt itt. A kedvenc jelenetemet Dr Lecter már leírta. Ugyan a hálózat nem kapta meg a legjobb film díját, de a készítőknek nincs oka panaszra, hiszen minden idők egyik legerősebb mezőnyében veszítettek.

2011-01-02 18:47:17 acidphase (5) #6

este vetiti a filmmuzeum !

2010-12-25 02:11:40 Hannibal Lecter (5) #5

Nagyon jó film, és ma aktuálisabb, mint valaha. A kedvenc jelenetem, amikor William Holden szedi a sátorfáját, és közben jól beolvas Faye Dunaway-nek. Az valami feledhetetlen.

2009-03-07 10:21:26 Gasz András (4) #4

Hálózat:

Nálam is egy kedvenc téma. A mindent megrontó, befolyásoló, intelligenciát is lesüllyesztő média bemutatása. Dunaway fergeteges, annyira meg utáltam, hogy sokszor kinyílt már a bicska nálam. Peter Finch is zseniális (talán a mostani Kételyhez hasonlóan csodás szereplőgárdát láthatunk), kár hogy kevés ideig szerepel a vásznon, nem is értem mért nem a mellékszerepet kapta meg, mint Jokerért Ledger ő se szerepelt annyit talán mint Batman és Dent a vásznon mégis ő volt a hajtóereje a filmnek de csak mellékszereplőit kaphatott. A film felénél nem kellett volna gyakorlatilag eltüntetni Finch karakterét hogy aztán a végén mint egy bábu térjen csak vissza 1-2 másodpercre. A filmet egyébkén kicsit hosszúnak éreztem az eleje nagyon vontatott volt számomra, a film felétől viszont sok zseniális monologót és pillanatot kaptam. Néha tényleg volt pár túljátszás, a tv-s forgatókönyvet, tv-s példákat is megemlítő, magánéleti viszályokban elhangzó mondatok is idegesítőek voltak.
Peter Finch szállóigévé vált (a filmben) zseniálisan ható mondata pedig még most is a fülembe zeng.
"Pokolian dühös vagyok, és
ezt egy perccel sem tűröm tovább."

Angolul azért még jobban hangzik Finchtől.

2008-03-10 13:09:17 Dougie (?) #3

Egyébként a filmben elsősorban nem Howard Beale karaktere a főszereplő, hanem inkább Faye Dunaway. Csak olyan, mintha Howard Beale-ről szólna a film, közben meg nem egészen (vagy csak részben), ezért is lehet, hogy főszeplő létére viszonylag keveset van a vásznon (viszont mikor ott van, akkor nagyot üt)

2008-03-10 13:07:42 Dougie (?) #2

Nagyon jó elemzés, csak talán kissé kevesebb idegen kifejezés használatával fel is lehetne fogni elsőre... (ez így már majdnem túl magas szintű, ennek ellenére (vagy ezért?) mégis kimondottan tetszik)

A film során az ő karakterében manifesztálódik a rendszer kontraproduktív mivolta.

Az elembertelenítő folyamatok tehát a szemünk láttára eszkalálódnak kivetkőzve maradék erkölcsi skrupulusait is a rendszernek.

2008-01-22 10:45:32 Dió (3) #1

Egyik kedvenc filmes témám a romlott média, tehát eléggé rá voltam izgulva erre a filmre, de vhogy nem azt kaptam, amit vártam... Oscarok ide vagy oda, akármilyen jók is voltak a színészek (mert tényleg azért voltak), nem egyszer nagyon csúnyán túljátszottak 1-1 jelenetet, másrészt azt sem értem, h a főszereplőt h lehet gyakorlatilag kiírni a forgatókönyvből a film felénél, és még sokmindent nem értek, de inkább nem kötök bele másba, mert látom sok a rajongó. Mindegy, erős hármas azért megvan.