Le trou (1960) ☆ 👁

(Jacques Becker)

francia-olasz dráma, krimi, thriller

4,7

2024-01-04 08:22:34 bumbayo (5) #36

Oszoljunk kérem, nincs itt semmi látnivaló: „a“ tökéletes börtönfilm. Szikár és nem patetikus, nincsenek az életről szóló okosságok és elmélkedések, csak a tökéletesre komponált és az apró részletekig kidolgozott szökési terv van: férfias drill és meló, felesleges baromságok nélkül. Száztíz perc hosszú jelenetekkel, majdhogynem vágás nélkül. Zenei kíséret nuku, okos forgatókönyv, erős karakterekkel. A franciák egyszerűen tudják a lényeget.

2023-10-08 16:45:41 Kerno (5) #35

A 60-as, 70-es évek a francia krimi évei. Kimagasló alkotások születtek ekkoriban, pl. Melville rendezésében az Áruló, a Szamuráj, a Vörös kör stb. Becker filmje is hasonló témát - az árulást - mutatja be, mint Melville filmjei, hitelesen, kiváló színészekkel. A francia krimire jellemző volt, hogy a végén nincs happy end, nem az igazság győz és ez még erősebb drámai hatást vált ki.

2023-04-30 00:11:43 acidphase (5) #34

elérte a 100 szavazatot, bekerült a legjobb filmek rangsorába :) és az én osztályzatomat is javitottam 4röl 5re így második megtekintés után..

előzmény: dikalosz (#28)

2023-02-10 12:51:04 Norbert Simon (5) #33

A színészek közül egyiket sem ismerem, de még csak nem is hallottam felőlük sosem. Olyan természetességgel , játszák el a szerepeiket mintha az egész történés a valóságban történne meg nem is a filmvásznon. Egy igazi izgalmas kalandként is feltudom fogni az egész sztorit. A rendező úr felé meg megemelem külön a kalapom.

2022-11-01 19:08:27 agymosott09 (4) #32

Van ez a satisfying videos dolog, ami az utóbbi években lett nagy trend, meg mém. Emberek lelkes és alapos fizikai munkát végző embereket néznek, és ettől jól érzik magukat. Na, ez a film erre az effektusra alapozott 60 évvel ezelőtt, teljes estés mozifilm formában. A színészek kőkeményen megdolgoznak a pénzükért, a film teljes hosszából (így érzésre mondom) legalább fél-háromnegyed óra, ahogy betont fúrnak, ásnak, fűrészelnek, lapátolnak, söpörnek. És mi meg nézzük, és nem unjuk meg, mert az agyunkban van egy ilyen tekervény, ami ezt szereti, pedig ha belegondolunk, azért eléggé értelmetlen időtöltés. Az eköré rendezett történet mindenesetre a maga módján kerek, de nagyon szimpla, és nekem ez így nem egy tökéletesen teljes, igazi film-élmény. 4 csillagot azért megér.

2021-09-13 19:14:05 oscarmániás (5) #31

pl.itt

előzmény: betti (#29)

2019-03-02 22:07:12 sleepingdancer (5) #30

Nagyszerű film, nem szívesen rontanám le az átlagát, ami abszolút megérdemelt.

2018-07-30 12:17:38 betti (?) #29

4,8-as átlag, a tartalomleírás alapján bármi lehet, és dikalosz aki felajánlja a szolgálatait :))) Ezek után konkrétan nem merek lejjebb tekerni, nehogy belefussak egy véletlen spoiler-be. Hogyan tudnám megnézni a filmet? :)

előzmény: dikalosz (#28)

2018-07-30 07:46:14 dikalosz (5) #28

Ismét előkerült ez a mestermű (és csontig hatoló befejezése), engedje meg a nagyérdemű, hogy újfent felajánljam szolgálataimat a film megszerzése érdekében.

Csak tessék, csak tessék! Közel a 100 szavazat, 4,8-as átlaggal!

2018-07-29 16:51:59 Atazzz (5) #27

Amikor elfordul az a kicsike tükör a végén, az igen... Amúgy tényleg mesteri film, amit elég kevesen ismernek.

2017-03-21 21:21:46 dikalosz (5) #26

Ennek örülök :)

előzmény: Modric (#25)

2017-03-20 23:09:32 Modric (5) #25

Dikalosznak köszönhetően én is megtekintettem ezt a filmet... És csak annyit írnék, hogy akkora ötös, mint a ház.

És a Roland-ot alakító színész Anthony Quinn-re emlékeztetett.

2017-02-06 16:35:30 dikalosz (5) #24

Tessék jelentkezni a filmért!!

2017-02-06 16:35:06 dikalosz (5) #23

Na ilyet..... Hát akkor kicsit nagyobb feladat lesz így.. Ettől függetlenül is terjeszteni kell ezt a mesterművet, ritka az ekkora ötös! [A p*csába, jól lelomboztál most :(]

2017-02-06 16:31:50 ChrisAdam (5) #22

Egyébként most, hogy nézem a toplistát, lehet, hogy el kell keserítselek, de most beugrott, hogy a legutóbbi KT újracsomagolásnál felugrott ez a küszöb 100-ra 50-ről a mindenkori legjobb filmek listáján. De ezt cucu tudja megerősíteni, mert nem emlékszem tisztán (de a listát nézve valószínű így van, mert nincs 100 szavazat alatti film rajta).

előzmény: dikalosz (#21)

2017-02-06 16:26:52 dikalosz (5) #21

Azért basszus, ahogy így elnézem szép helyet foglalna el a mindenkori toplistán!

2017-02-06 13:35:09 ChrisAdam (5) #20

Örülök, hogy megnézted! És ez a kihívós dolog jó ötlet, csabaga, rajtad a sor. :)

2017-02-05 23:13:18 dikalosz (5) #19

Az ajánlatom áll: Ha valakinek kell az eredeti hangú, feliratos, kiváló minőségű fájl szóljon, és feltöltöm neki. Habár még mindig van olyan, akinek elküldtem és nem is válaszolt.. Az illedelmesebbik fajtájúak :D

2017-02-05 22:26:43 BonnyJohnny (5) #18

Köszönöm én is az ajánlást! :) Cserébe zseniális osztályzatommal hozzájárultam, hogy mihamarabb minél méltóbb helyet kapjon a KT filmlistáján.
Én meg ajánlom a filmet csabagának (nincs a neve sem az osztályozók, sem a "meg akarom nézni" emberek között). Ilyen Ice Bucket Challenge módszerrel csak sikerül összeszedni a félszáz szavazatot. :D
Amúgy a vége valóban hirtelen, de nem kevésbé ütős. A folyosót ellepő őrsereg feltűnése a tükörben jump scare-el felérő impulzus volt.

2017-02-05 15:21:49 dikalosz (5) #17

Haha nincs mit. Örülök, hogy kimagaslik Nálad is!
Már csak 9 szavazat, és belép a nagyfiúk közé.

2017-02-05 01:40:59 ChrisAdam (5) #16

Mit is mondhatnék, rettenetesen erős alkotás, beállok dikalosz mögé, ezt a filmet látni kell, terjeszteni kell. Ahogy lent is írták, nekem is el kell mondanom, hihetetlenül precíz film, zseniálisan mutatja be a cselekmény minden apró kis részletét, jó messze áll a megszokott filmes elemektől, így teljes mértékben kiszámíthatatlan. A felépítés, a tetőpont és az utolsó jelenetek pedig hatalmasat ütnek, miközben a bő két órában az öt karaktert szépen kibontja a film, de mégiscsak annyira, amennyire kell. Tisztán érződik, hogy ez nem Hollywood, itt nincsenek felesleges dialógok, nosztalgiapercek a múltban, ahol elmeséli mind az öt szereplő (vagy éppen egy-kettő főbb szereplő), hogy miként és hogyan jött világra és melyik lányba, melyik iskolában volt szerelmes és hogy mennyire hiányzanak az otthoni ízek. Éppen emiatt lesz szikár és száraz a történet, éppen annyira, mint az a por és kosz, ami ott a cellában uralkodik. Az egész közeg bezárt, s nem is enged kitekintést, hogy pontosan, hol lehetünk, csak a szűk cella négy falát jegyezhetjük meg és persze a járatok sötét zugait. Különösen zseniális ugyanakkor az, hogy egy rövid jelenet erejéig a hajnali Párizs utcáin lehetünk, s a külvilágról igazából ez az egy képünk marad és megyünk vissza a sötét járatokba és a cellába.
A finálé pedig hatalmasat üt, engem teljesen lesokkolt, valahogy biztos voltam abban, hogy a folyamat nem annál a pontnál lesz bonyodalmas, hanem sokkal később - ez pedig merően elüt a filmes elemektől, ahol általában az utolsó pillanatban bukik el, vagy éppen hősies küzdelem után nyeri meg a "filmbéli csatát" a szereplő. Itt viszont egy teljesen ártalmatlan jelenet közepén érkezik az ív és szinte megáll egy percre a szív és teljes sokk, amiből csak a "Poor Gaspard." mondat ébreszt fel. Nos, igen. Az erkölcsileg alulmaradt, de intelligensnek tűnő Gaspard, akinek nem lesz jó helye ezek után a börtönben... és a lelkében sem.

Rettenetesen jó alkotás, a zseniális jelzőt semmiképpen sem fosztanám meg tőle, nagyon is érdemes látni és átélni. A hosszú játékidő ellenére pattanásig feszült, a hosszú, egy kamerabeállásból felvett snittek egy percig sem untatóak. Ha jól észleltem egyébként, az egész játékidő alatt - a stáblista kivételével, nincs zene. Különösen jót tesz, nem is illett volna. Egy amerikai, hollywoodiánus alkotásban biztos, hogy kimaradhatatlan lett volna ez, mint ahogy a happy end, ami merész és jó húzás.

Ajánlom mindenkinek. Köszi, dikalosz, hogy nyüstöltél vele hetekig!

2017-02-04 21:42:51 noresz02 (4) #15

Tényleg a legjobb börtönfilm, amit eddig láttam, de talán a téma, talán a film "kora" miatt nálam "csak" erős négyes. A szökés kivitelezése és az előkészületek hihetetlenül erősek, kidolgozottak.
Amikor a cellában törik a betont és Gaspard befogja a fülét komolyan majdnem én is azt tettem. Szerintem amikor a 2 órás igazgatói vizitről visszatért a többieknek már nem volt más választásuk csak hinni Gaspard-nak, hiszen árulás esetén úgyis végük, így hát inkább naivan reménykedtek. Ezt támasztja alá a már előbb említett betontörésnél is a rövid szóváltás, amit az idézetekbe tettem.

előzmény: dikalosz (#11)

2017-01-15 12:13:47 necksprain (5) #14

nem nagyon hasonlít a dombra hangulatában, az jóval harsányabb, vagy mi.

előzmény: Korben (#12)

2017-01-11 08:47:05 dikalosz (5) #13

Egyfelől küldöm, másfelől pedig sajnos azt a filmet még nem láttam. Hangulatilag (én legalább is) Henri-Georges Clouzot Le salaire de la peur c. klasszikusához hasonlítanám leginkább, talán egy kicsit 'csöndesebb'.
Hozzáteszem az a film is 10/10, minimum.

előzmény: Korben (#12)

2017-01-11 08:39:18 Korben (?) #12

Már énis betettem a filmet a megnézendők közé. A film hangulatilag nem lehet, hogy hasonlít A domb (The Hill, 1965) c. Sidney Lumet filmre?

előzmény: dikalosz (#10)

2017-01-11 08:32:34 dikalosz (5) #11

Az én értelmezésem szerint Gaspard-ot az igazgató alapvetően azért hívatta, mert felfedezni vélte benne az intelligenciát, szimpátiát, illetve hogy elmondja, a feleség visszavonta a vádakat, és valószínűleg szabadulni fog. Na mármost ebben az esetben ha Gaspard a többiekkel tart, akkor bűnrészes lesz, és ha elkapják megint bevarrják a sittre. Ő úgy ítélte meg a helyzetet, hogy ha már úgyis szabadulni fog, miért vállaljon felesleges kockázatot, miért szökjön el?
Az öt éves téma, amit visszaérkezésekor a cellatársaknak mondott, gyorsan kitalált ürügy volt, hogy miért is tartotta bent az igazgató, miről beszélgettek.

Egyébiránt pedig a raboknak (akik abszolút a nagybetűs FÉRFI sztereotípia megtestesítői [igazából a tekintetük már mindent elárul -> brilliáns színészi teljesítmény]) más választásuk nem volt, mint bízni Gaspardban, hinni neki. Ha nem hisznek, alapból bukásra van ítélve a szökés, ennél úgymond a fifty-fifty (vagy köpött, vagy nem) hozzállás elfogadhatóbb, hiszen magában hordozza a szabadulás lehetőségét.

Az utolsó mondat pont ezekből adódóan arra utalt, hogy hiába Gaspard az, aki a legjobban jön ki ebből a szituációból, ezt egy olyan tulajdonságának köszönheti, ami (és itt viszatérnék a fentebb említett FÉRFI sztereotípiára) alantas, a többieknél ez fel sem merült volna, éppen ezért erkölcsileg sokkal alacsonyabb szinten áll, mint a másik négy főszereplőnk. Darbant ezért is mondja neki, hogy: -Szegény Gaspard. Megmenekült, valóban, de emberileg hozzájuk képest sehol nincs.

előzmény: [: Azuroo andrew :] (#2)

2017-01-11 07:46:48 dikalosz (5) #10

Ezt a filmet mindenkinek látnia kell, addig fogom tolni amíg meg nincs az 50 szavazat és nem foglalja el méltó helyét a mozgóképek toplistáján :D
Egy PM szükséges, és már küldöm is bárkinek. Hajrá!

2017-01-09 23:16:19 dikalosz (5) #9

Harmadjára újranézve dobogós a kedvenc filmjeim listáján. Micsoda hangulat, micsoda precizitás!
Lenyűgöző!

2016-12-23 21:55:33 dikalosz (5) #8

Tessék csak, tessék!
Én most egy napra rá újráztam :)

előzmény: ryood (#7)

2016-12-23 19:23:40 ryood (5) #7

az a gond, hogy kb három éve láttam a filmet, és már nem emlékszem igazán...újra kellene néznem, hogy most erre érdemben tudjak reagálni..

előzmény: dikalosz (#6)

2016-12-23 15:54:50 dikalosz (5) #6

Mi zavaros a végével kapcsolatban, megkérdezhetem (persze spoilerben szigorúan)?

előzmény: ryood (#3)

2016-12-22 03:23:04 dikalosz (5) #5

Ritka az ekkora ötös. Nagyon ritka..

2015-02-22 17:20:40 TheDriver (4) #4

A legvége nekem is zavaros, de addig fantasztikus. Az egyik legjobb börtönfilm az tuti...

2013-12-06 23:28:25 ryood (5) #3

a legvége nekem kicsit zavaros..ahogy lentebb utalnak rá spoilerben is..de ennek ellenére annyira lebilincselően van az egész kivitelezve, hogy nem tudok rá 5-ösnél gyengébbet adni.

2013-04-27 21:18:42 [: Azuroo andrew :] (5) #2

Mesterien részletgazdag, nagyon jó film a Le Trou. Bevallom, az egyik kedvenc „alműfajom” a börtönfilm, ennél fogva sok jó ám sajnos még több gyenge alkotást láttam ebben a témában, és ha a összességében legkiválóbbnak nem is mondhatom Jacques Becker filmjét, de a legkimunkáltabbnak, legaprólékosabbnak egyértelműen a Le Trou-t mondanám. A filmben egy-egy közelin láthatunk olyan megoldásokat, trükköket, a szökéshez kapcsolódó leleményességet, amelyet sem előtte sem utána nem nagyon tudott senki ebben a témában megmutatni a vásznon a nézőnek.

Az elbeszélés valamelyest keretesnek is tekinthető, mivel az első percekben illetve az utolsó percenkben (az izgalmak és nyilvánvaló düh mellett) a cellatársak közötti bizalom (majd árulás) és a befogadás a fő témák, ugyanakkor nem ez, hanem kőzete látható télak előkészületeinek részletei az igazán értékesek. A kicsit váratlan és gyors befejezés kapcsán óhatatlanul felmerül a nézőben a dilemma, nem lett e volna jobb, ha csak az utolsó métereken hiúsul meg a szökés, egy pattanásig feszült, suspense elemekkel gazdagított jelenetsor végén. Szerintem igen, ugyanakkor bevallom ez az igencsak váratlan belefejezés megint csak kiemeli a többi börtönfilm mezőnyéből a Le Trou-t.

Közvetlenül a filmélmény után eszembe jutott egy másik francia börtönvonatkozású film is. Belmondo az 1968-as Autóversenyző című filmjében, szintén egy olyan zárkába kerül, ahol a földre terített szivacsokon összezsúfolva fekszenek a rabok. Belmondo karaktere azonban a Le Trou rabokkal ellentétben nem kitartó és keserves fizikai munkával szándékozik kivitelezni a szökést, hanem egy nagyon szemtelen és leleményes trükkel.

Ki hogy értékeli az utolsó mondatot Darbanttól? Pontosan mit kapott (kaphatott) Gaspard a vamzer tevékenységért? Közvetlenül a szökés előtt miért mentek el olyan könnyen amellett a tény mellett a többiek, hogy 2 órán át volt az igazgatónál Gaspard vagy, hogy az ellene szóló vádak visszavonása ellenére is szökni akart (ő maga 5 éves letöltendőre hivatkozik, talán pont ezt engedték el neki a feldobásért? - ehhez az ajánlathoz azonban már alapból tudnia kellett az igazgatónak a szökés tervéről)

2008-09-09 17:50:10 dabo (5) #1

Robert Bresson "Egy halálraítélt megszökött" című filmjéhez hasonlóan itt is a hosszú, vágás nélküli jelenetek által kerülnek emberközelségbe a rabok. Több perces beállításokban mutatják be vérverejtékes erőfeszítéseiket a szabadságban útjukat álló vastag betonfalak kivájására, melyet ad hoc jellegű, fabrikált eszközeikkel kísérelnek meg végrehajtani.
A film hitelességét tovább javítja, hogy a forgatókönyv egyik szerzője (Jean Aurel)maga is volt börtönben, a Roland szerepét játszó Jean Keraudy pedig egyike volt azon 5 fogvatartottnak, akiknek szökési kísérletéről tulajdonképpen szól a film.