Fight Club (1999) ☆ 👁

Harcosok klubja

(David Fincher)

amerikai-német dráma, krimi, thriller

4,6
★★★★☆
2142 szavazat
Szerinted:
?
☆☆☆☆☆

- Fincher Brad Pittel már első közös projektjük, a Hetedik óta közeli barátok.
- Eredetileg Fincher rendezte volna a következő filmeket: Fekete Dália (2006), Mission: Impossible III., Pókember (2002), Kapj el, ha tudsz (2002), Batman Begins (2005), 8MM (1999).
- Fincher gyerekkorában az egyik szomszédja George Lucas volt.

DOE

A filmben szétverik egy Volkswagen Beetle első
lámpáit, amivel kapcsolatban a gyártónak nem volt kifogása.
Ugyanebben a filmben egy Apple boltot is berobbantanak – ez a cég sem tanúsított ellenállást, mivel kreatív szereplőkről van szó.

Tyler Durden által említett házi készítésű bomba recept fiktív, mivel a filmkészítők a közbiztonság érdekében nem adták ki az eredetit.

Abban a jelenetben, amikor Brad Pitt és Edward Norton részegen golflabdákat ütögetnek a távolba, akkor tényleg részegek voltak.

Edward Norton 8-9 kilógrammot fogyott a [[Harcosok klunja]] (1999) kedvéért az [[Amerikai história X]] (1998) után.

Amikor Tyler és a Narrátor elmennek zsírt lopni, és az egyik zacskót véletlenül kilyukasztják, a szétfolyó folyadék állítólag a valóságban is emberi zsiradék volt.

Fincher munkásságának egyik magyar szakértője, Mátyás Győző vette észre, hogy a TV2 megvágta a Harcosok klubját annak egy bemutatásakor: eltüntették a toronyházak összeomlásakor röviden felvillanó pénisz képeit, ezzel egészen új értelmet adva a film befejezésének...

Amikor az egyik klubtag lelocsolja a papot, és a Bibliáját egy slaggal, a kamera egy kicsit megremeg. Állítólag ez azért volt, mert az operatőr nem tudta elfojtani a röhögését.

Tyler ötször is megjelenik a filmben, mielőtt még teljesen láthatjuk őt. Négy alkalommal csupán egy képkockán jelenik meg, azaz a másodperc 1/24-ben. Az ötödik alkalommal a hotel videójában jelenik meg, mint egy pincér(a jobb oldalon).

Mielőtt forgatni kezdték azt a jelenetet, melyben Edward Norton és Brad Pitt verekednek, a rendező, David Fincher titokban odasúgta Nortonnak, hogy tényleg üsse meg Pittet. Amint az a filmen látható, Pitt reakciója igazi fájdalomról árulkodik. Lehet, hogy Norton egy kissé túlságosan is élvezte a jelenetet: ha jól megfigyeli, láthatja, ahogy Norton nevet, miközben Pitt a fájdalommal küzd.

http://www.jackdurden.com/

We just lost the cabin pressure

Ed Kowalczyk, a Live énekese is cameo-zik a filmben (amikor az énekes Kaliforniába költözött, jóbarátja a rendező David Fincher ajánlotta fel neki a szerepet), amikor Edward Norton és Helena Bonham Carter a Clifton's pincéreként szolgálja ki őket.

A Harcosok klubja ma már ilyen formában és kivitelezésben egész biztosan nem készülhetne el, és 21 évvel ezelőtt is nagy bátorságra vallt a Fox részéről, hogy bevállalták. Már csak azért is, mert elképesztően sok pénzt, egész pontosan 67 millió dollárt fordítottak az elkészítésére, annak ellenére, hogy nem hagyományos értelemben vett látványfilmről volt szó. Összehasonlításképpen a szintén 1999-es Mátrix “csak” 63 millió dollárból készült.

A narrátor álmatlanságtól szenved. Tyler pedig egy olyan napszemüveget visel, ami képes kiszűrni a kék fényt, ami káros az elalváshoz szükséges melatonin termelésére.

Brad Pitt a forgatás előtt kitöretett egy darabot a fogából, csakhogy még akkurátusabban tudja megformálni Tyler Durden karakterét.

Marla és Tyler szexjelenete teljes egészében számítógépes effektusokkal készült.

Brad Pitt és Edward Norton a film kedvéért megtanultak szappant főzni.

Edwart Norton az 1998-as Pókerarcok című film forgatása során elutasította, hogy cigarettázzon a vásznon, a Harcosok klubja kedvéért azonban beleegyezett ebbe.

David Fincher állítása szerint a film minden egyes jelenetében látható valahol egy Starbucks-kávéspohár.

A Narrátor szerepére Matt Damon és Sean Penn is esélyesek voltak, mielőtt azt Edward Norton kapta volna meg.

A Harcosok klubja 139 perces játékidővel került bemutatásra, de létezik egy workprint változat is, ami 151 perces. Ebben azonban még félkész effektusok és teljesen más filmzene van. A nyitányban például a Foo Fighter Everlong című száma hallható.

A forgatás megkezdése előtt David Fincher és Jim Uhls öt különböző forgatókönyvet írt a filmhez. Ezekben többek között Brad Pitt, Edward Norton és a Hetedik forgatókönyvírója, Andrew Kevin Walker is besegítettek.

A könyv megfilmesítésének jogát Laura Ziskin producer mindössze 10.000 dollárért (nagyjából 2 és fél millió forint) vásárolta meg az író Chuck Palahniuk-tól. Ez a mára kialakult kultstátusz miatt meglepően kevésnek tűnhet, de a könyv a film bemutatója előtt relatíve ismeretlen volt és csak a bemutató után lett igazi bestseller.

Tyler-hez hasonlóan a rendező David Fincher is mozigépészként dolgozott fiatal korában.

Rosie O’Donnell színésznő jóval a mozipremier előtt megnézhette a filmet, de nem tetszett neki. Nem tetszésének pedig egy élő tévéműsorban is hangot adott, ahol több millió nézőnek is lelőtte a filmtörténelem egyik legnagyobb fordulatát hónapokkal a bemutató előtt.

A történetet az eredeti író két képregény sorozat formájában is folytatta. A második rész 2015 és 2016 között futott a harmadik pedig jelenleg is tart.

David Fincher a The Dust Brothers előtt a Radiohead nevű zenekart kérte fel, hogy készítsék el a film zenéjét, de új albumuk felvételei miatt nem tudták vállalni.

Brad Pitt 17.5 millió dollárt kapott ezért a filmért. Edward Norton viszont jóval kevesebbet, mindössze 2.5 milliót.

A film bemutatója után Amerikában több valódi Harcosok klubja is megalakult.

David Fincher mindig is Helena Bonham Carter-t akarta Marla szerepére, de a stúdió nagyobb nevet szeretett volna. Így esett a választásuk Reese Witherspoon-ra, akivel le is ültek tárgyalni, de a színésznő a túlzott brutalitás miatt nem vállalta a szerepet. Ezután a producerek áldásukat adták Bonham Carterre.

"David Fincher kultfilmje a nagy fordulatokról szól, és ezek közül is a legnagyobb az, hogy a film jól fésült narrátora (Edward Norton), akit talán Jacknak hívnak, talán nem, egy és ugyanaz a személy, mint az anarchista Tyler Durden (Brad Pitt). Eddig oké, de mi van, ha akad még egy nagy csavar? Mondjuk az, hogy Marla Singer (Helena Bonham Carter) halott? Ez több síkon is kifejthető, például úgy, hogy Marla csak hazudta, hogy heccből jár az önsegítő csoportokba, és TÉNYLEG halálos beteg, vagy úgy, hogy a nő öngyilkossága sikerrel jár. Amikor túladagolja magát, felhívja a narrátort, de az nem hajlandó segíteni neki, Tyler viszont igen. Aki nem is létezik. A film végén a magával –vagyis a nem létező Tylerrel is – végző(?) narrátort látjuk, amint Marlával kéz a kézben nézik, ahogy felrobbannak a bombák és leomlanak az épületek, ami jó eséllyel soha nem történt meg, nem történhetett meg. Vagy mégis?" (port.hu)

Kínában alternatív befejezést kapott a film, melyet "visszavontak" a sok tiltakozó/ás miatt...