kritikus tömeg
 IMDb 8,2   PORT.hu
 RT  trailer
 Wikipedia
Bemutató: 1960
újrabemutató: 1977. márc. 24.
Antoine Doinel története: [ Les quatre cents coups (1959) / Antoine et Colette (1962) / Baisers volés (1968) / Domicile conjugal (1970) / L'amour en fuite (1979) ]

A szavazáshoz és az egyéni ajánlóhoz regisztrálj!

Történet:
A gyerekkor rendezője, Truffaut szabadjára engedett kamerája a Négyszáz csapásban bezárt és rabságukból megszökő gyerekeket figyel. Önéletrajzi film, mely egyszerre szól nyomasztóan és felszabadítóan a szeretethiányról. Hőse, Antoine a kamaszkor küszöbére érkezett. "A boldogtalan gyermek mindig bűnösnek érzi magát, s talán ez a legszörnyűbb" - mondta Truffaut. Antoine azért boldogtalan, mert szülei is azok. Szintén magányos barátjával kisebb-nagyobb diákcsínytevéseket követ el, s emiatt szülei jóváhagyásával javítóintézetbe záratják. A film befejezése különösen nyugtalanítóan sugározza a szabadságba-szökés egyszerre felszabadító és nyomasztó kettőségét. Az utolsó három perc véget nem érő futás a tengerparton, a kamera hosszasan kíséri Antoine-t, mígnem Jean-Pierre Léaud nyugodt arccal, riadt tekintettel visszanéz. Felénk. "A Négyszáz csapás a legszebb film elárult gyerekkorunkról." (Bikácsy Gergely)

Szavazatok:

férfi a vursliban François Truffaut
igazgató Robert Beauvais
Mr. Bigey Georges Flamant
René Patrick Auffay

Ha tetszett a film, nézd meg ezeket is:
La battaglia di Algeri
Az algíri csata