A nap filmje

Utószezon (1966)

Utószezon

(Fábri Zoltán)
magyar dráma

A konszolidált hatvanas években járunk. Kerekes patikust beidézik a rendőrségre "egy bizonyos ügyben". Az idős ember meg van győződve róla, hogy kiderült a bűn, amelyet még a háború alatt követett el. Barátai hiába bizonygatják, hogy csak meg akarták tréfálni, Kerekes lelkiismeretét már nem lehet elhallgattatni.

Korábbi napok filmjei...

Facebook

Legfrissebb írások

[hu.ign.com] FURCSA PÁR

Ha így folytatja, Max Landis forgatókönyvírónak borzalmasan nehéz lesz kilépnie édesapja, John Landis messzire nyúló árnyékából. Pedig nem tehetségtelen a még mindig csak 30 esztendős fiatalember, erre bizonyíték, hogy 18 évesen már együtt írta a rendezőként remek filmeket (Amerikába jöttem, Blues Brothers, Egy amerikai farkasember Londonban) jegyző öregével A horror mesterei TV-sorozat Deer Woman című epizódját, 2012-ben pedig letette az asztalra Az erő krónikája remek forgatókönyvét. Ez utóbbi okán gyorsan felkapottá is vált Hollywoodban, tavaly például nem kevesebb, mint négy mozifilmhez is írt szkriptet, mellette pedig eladta a Netflixnek a Dirk Gently című sorozatát is.

Tovább...

[index.hu] Bocs, nem tudtam, hogy pisilsz

Vannak srácok, akiknek semmi sem sikerül. Akárhogy törekszenek a legjobbra, valahogy soha nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy szeretnék. Mintha valami istenverte átok üldözné őket, pedig korántsem biztos, hogy rászolgáltak volna a hányattatásaikra. Rúnar Rúnarsson izlandi rendező egy ilyen kamaszról forgatta második nagyjátékfilmjét, amiről nehéz beszélni, mi mégis megpróbáltuk.

Tovább...

[www.origo.hu] Nekem például egyszer leégett a fejem

Dolgozott Banderasszal, robbantott Eddie Murphy-vel, és megmentette Fábry Sándor életét. Két sikeres Guinness-kísérlet és 40 évnyi szakmai rutin van a háta mögött, ezért is hívják őt szinte minden magyar filmbe kaszkadőrszakértőnek. Tarr Béláról, Cserhalmi Györgyről és Andrássy úti farolgatásokról is sztorizott az Origo Filmklubnak Gulyás Kiss Zoltán, aki a Hurok és a Tiszta szívvel mozikba kerülésének apropójából avatott be minket a kaszkadőrszakma titkaiba. A beszélgetés során kiderült az is, melyik magyar színész szereti maga csinálni a kaszkadőrmutatványait, hogyan kell hitelesen fejbe vágni valakit filmen, és miért láthatunk kevés autós üldözést a magyar filmekben.

[nol.hu] Till Attila: Kedves csapatjátékos vagyok

Műsorvezetője a Kismenők című tehetségkutató show-nak, folyamatosan készíti az új Propaganda-epizódokat, a héten a mozikban debütált második nagyjátékfilm-rendezése, a kerekesszékes bérgyilkosokat felvonultató Tiszta szívvel. Till Attila szerint a személyiségébe bőven belefér, hogy a kamera mindkét oldalán aktív legyen.

[www.filmtekercs.hu] Húsz esztendőm eladom – Tiszta szívvel

Till Attila Tiszta szívvel című filmje legalább annyira szerzői, mint műfaji és fordítva. A vértől és erőszaktól sem mentes gengsztertörténet szerb bérgyilkossal az érme egyik oldala, és noha nyilván sokan összekapcsolhatatlannak fogják tartani mindezt a kerekesszékes főszereplők lelkivilágának boncolgatásával, a film lezárásaként szolgáló utolsó néhány jelenet mégis egyenesbe teszi a dolgokat.

[www.filmtekercs.hu] Pózok harca – A testiség funkciói a sorozatban

Az HBO-sorozatok közismerten nem szemérmeskednek, de a Trónok harca még ebben a mezőnyben is híresen sok erotikus jelenetet tartalmaz. A testiség gyakran nem szolgálja a történet előrehaladását, de sok esetben túlmutat az öncélúságon.

[hetediksor.hu] Better Call Saul

A Better Call Saulról nem lehet anélkül beszélni, hogy a gondolatmenetet ne a Breaking Baddel kezdjük, ugyanis jelenlegi főszereplőnk melegágya pontosan ez a sorozat volt, ami pár éve hihetetlen, hangos és egyértelműen megérdemelt sikert aratott. Kíváncsiak voltunk, hogy a Breaking Bad hagyta űrt sikerül e végre valaminek pótolnia és röviden azt kell mondani, hogy igen, sikerül.

[hessteg.com] Amerika Kapitány: Polgárháború kritika

Az Amerika Kapitány: Polgárháború az eddigi legreálisabb Marvel mozi. Egy morális kérdésekkel teli politikai dráma, lenyűgöző akcióval, nem csak képregény rajongóknak.

[hessteg.com] Viharlovagok kritika

A viharlovagok egy tisztességesen megrendezett katasztrófafilm, némi túlzással, és egy kellemes love storyval, korhű hangulattal és pazar látvánnyal. Semmiképpen sem ajánljuk olyanoknak, akik tengeri betegek, vagy utálják a hullámvasutat.

[hessteg.com] Tiszta szívvel kritika

Tilla filmjében tényleg ott van a tiszta szív, és ezt most nem bátorításból, vagy hazaszeretetből írom, hanem teljesen őszintén. A Tiszta szívvel megdöbbentően jó film lett amiben remekül ötvöződik az akció, a humor és az izgalom.

További írások...

Aktuális közkérdés

Melyik magyar történelmi eseményről látnál szívesen egy új filmet?

A nap toplistája

A James Bond filmek legjobb karakterei (Dynast Grausherra)

Színész Megjegyzés
Sean Connery Az első 007-es a széria során. Lehetne vitatkozni arról, hogy ki volt eddig a legjobb, de hozzám legközelebb az ő stílusa áll.
Bernard Lee Az első M, tizenegy alkalommal játszhatta el ezt a szerepet. Nagyon tetszett a kapcsolata Bonddal, rengeteg remek pillanatuk van. A kedvencem az Oroszországból szeretettel rádiós beszélgetése.
Judi Dench A legújabb M. Érdekes alak, eleinte nagyon ellenszenvesnek találtam, de az utóbbi részekben sokkal jobban kibontották az alakját, ráadásul az alakítása is kiváló.
Desmond Llewelyn 17 Bond filmben szerepelt, ezzel valószínűleg örökké tartó rekordot döntött. Lehetséges, hogy sokszor túlzásba estek a széria során a különböző kütyük garmadájával, de a Bond-Q jelenetek a sorozat legfőbb ismertetőjelévé váltak. Ezért is örülök, hogy a Skyfall során új Q-t köszönthetünk majd.
Walter Gotell Anatol Gogol tábornok, a Moore korszak állandó szovjet szereplője. A Polipkát is csak azért sorolom a jobb Bond filmek közé, mert ebben kapta a legtöbb szerepet.

További toplisták...

Legfrissebb kommentek

Tragédia történt... Két remek színészt , és egy tehetséges rendezőt gázolt halálra egy ámokfutó tolvaj forgatókönyv.

2016-05-01 19:51:00 Hush (2016) Rorschach (1) #3

Kevés idegesítőbb filmet láttam ennél a szarkupacnál. Flanagannek fogalma sincs róla, mitől horror a horror (thrillerként meg csak simán fabatkát nem ér).

2016-05-01 19:45:53 Eddie the Eagle (2016) / Eddie, a sas Xuja (4) #1

Nagyon kellemes meglepetés volt. Pofátlanul jól adja elő ezt a már százszor látott tucatsportfilm-dramaturgiát, egy kicsit eltúlzott, karikatúraszerű, ám mégis rettentően szimpatikus főhössel, és Hugh Jackmannel, akinek ez az egyik legcoolabb alakítása. A vége se sikerült (annyira) giccsesre, mint ahogy a hasonszőrű alkotások esetén megszokhattuk.

2016-05-01 19:02:48 Grave Encounters (2011) Killjoy (2) #13

Untam, de nagyon. Egyik ismerős ajánlotta, hogy ha akarok egy jó horrort... Lett volna benne pár jó ötlet, de az egész megvalósítás egy kalap kurjantást nem ért, nem tudtam nagyon megijedni sem, mert annyira kiszámítható volt az egész felépítése. Csak azért kettes, mert végigszenvedtem, és a slusszpoén azért tetszett, de hogy egy lobotómia után a csávó még kijelentkezik a kamerának, arra azért befizetnék...

Szórakoztató kis bohózat jól megírt karakterekkel, remek szövegekkel és tényleg vicces szituációkkal. Azért meglátszik rajta, hogy Mel Brooks első filmje, a rendezés helyenként még elég ügyetlen és sokszor a színészek is már-már ripacskodás szinten túljátszanak (Brooks talán még nem igazán érezte a különbséget a film és a színpadi komédia között).

A remake-t nem láttam, de az ottani színészgárda (Will Ferrell....?!) alapból elriaszt tőle, hogy megnézzem. Továbbá az egyik legjobb figurát ("L.S.D.") kivették belőle.

(OFF: Kár, hogy akkoriban még nem létezett a Dörner György-féle Új Színház, szerintem ők szívesen játszanák Herr Liebkind kedves darabját.)

Egy korabeli ember aligha tudott többet,ellentmondott a királynak és ezért lefejezték,mint sokakat,akár becsteleneket vagy ártatlanokat is.

2016-05-01 15:13:58 [Általános fórum] hhgygy #6390

Na, az például be volt égve a retinámba...

előzmény: Killjoy (#6389)

Ez nekem eddig kimaradt, de gondoltam az Anyák napja előtt megnézem Kate Hudson miatt. Hát én még ennyire utálnivaló szerelmes filmet nem láttam. Most komolyan a legunszimpatikusabb pasit választja? Azt hittem, legalább a végére írnak egy kis észt a csajnak.

2016-05-01 13:03:18 Goosebumps (2015) / Libabőr noresz02 (5) #5

Ha nem tekintünk túl a film kategóriáján (családi tini horror) akkor ez egy szinte tökéletes alkotás. Nem szabad ezt máshogy nézni, mint aminek szánták, egy igazi kis szórakoztató filmecske, a maga műfajában egy gyöngyszem, és igen erősen nosztalgikus. Szuper volt.

2016-05-01 12:57:25 Deadpool (2016) slawter (4) #66

Ez igaz. A Mad Max történetvezetése, a karakterek kidolgozottsága, az, hogy egy rakat fontos kérdésre nem kapunk semmi váalszt... fájdalmas gyenge pontja a filmnek.
A Deadpoolnál az bántott, hogy alig volt pár szereplő, és még így is keveset tudunk róluk.

előzmény: Korben (#53)

Fojtogat, bekebelez, agyonnyom: nem is tudom, mikor láttam ilyen erős hangulattal, képi világgal megalkotott horrort, a Ragyogás (vagy a Babadook) többször beugrott. Hasonló eszközökhöz nyúl, mint az a film: nem nadrágba-betojós ijesztegetésekkel hozza el a rémületet, hanem szépen lassan felépíti azt. Tényleg egészen hátborzongató jelenetekkel bír - például a baba eltűnése kitűnő bevezetés ebbe a hátborzongásba, aztán az azt követő jelenetek a gonoszról, de a pálmát mindenképpen Caleb visszatérése és az "ördögűzés" viszi, amit az a gyerek kora ellenére leművel, az brutális, vérfagyasztó. Ezt még a zseniális finálé sem söpri, pedig szokatlanul sokkoló, nyitott véggel rendelkezik, ami tényleg bemászik a bőröd alá és nem távozik. Tényleg hihetetlen precizitással komponálta meg Robert Eggers ezeket a jeleneteket, szinte el is feledkezünk arról, hogy a szobánk sötét zugában bámuljuk a monitort.
Ami viszont kicsit zavart az elejétől fogva - és ez tán az elsőfilmes rendezői zsengeség következménye, hogy néhol olyan eszközökhöz nyúl, ami kizökkentett. Egy-két olyan technikai húzás, amitől nem mindig lesz hiteles - például a kameramozgás nagyon modern és néhol művi - a steadycam, a sínen mozgatott kamera, precízen középre komponált képek, ezek olyan eszközök lesznek, amik - engem - kihúznak az atmoszférából egy időre, mert a szabályos filmes eszközökre emlékeztet, holott tán itt pont nem ez kéne. Lehetett volna a látványteremtésben is kicsit körülhatárolni a környéket, pár hangulatképpel emelni az atmoszférát - de ez már talán már a túlzott maximalizmusra utalnak.
Egészen régen történt olyan, hogy egy horror után megnéztem a sarkokat, vagy amikor lementem egy pohár vízért az alsó szintre, akkor minden létező villanyt próbáltam utam során felkapcsolni, ez tényleg az a horror, ami maradandóan ijeszt, rémiszt, féltet. Talán egyetlen olyan jelenet sincsen, amikor hirtelen felbukkanó hörgő fejek tolakodnak a képünkbe, mert minduntalan arra törekszik, hogy az atmoszféra, a kiváló hangok és zene, a képi világ együttese szorítsa össze minden izmunkat.
A gonosz kérdése nagyon érdekes - vajon létezik-e egyáltalán?

És most ezzel kapcsolatban egy kis spoileres elmélkedés:
Léteztek-e boszorkányok? Örök kérdés, hogy vajon létezik-e az az erő - nevezzük Sátánnak, ördögnek, akárminek -, ami felruházhat embert ilyen képességekkel, vagy csupán elmebajos, őrült embereket, hisztérikákat tituláltak boszorkánynak. Ez egy racionális magyarázat a boszorkányégetésekre, stb. A másik racionális magyarázat, hogy a családon belül, közösségen belüli hibák eltakarása az akkori hit ellenére nem az Istenen keresztül történik, hanem a Sátán eszközein keresztül. Vagyis: ha egy család/közösség (falu) nem működik rendesen, akkor hiába az Istenhez fohászkodunk, hogy mentsen meg minket bűneinktől, a Sátán gonoszságát okoljuk és magunktól eltoljuk a szenvedés poharát. Ez esetben a film értelmezése egészen egyszerű - a fiatal Thomasin maga néz szembe a hibákkal, csökevényekkel, amik "kinyírták" a családját, a hitüket - és itt még csak bennük él a hit képzete, valódi "erő" nincs.
Kicsit mélyebb, sokkolóbb gondolatmenet egyébként ennek a mellékszála, amely átvezet a következő válaszlehetőségre: lehet-e a képmutató, álszent hitben Sátánhoz imádkozni tudatlanul? Én azt mondom lehet, de ez messze visz.
A másik válasz a "léteznek-e boszorkányok" kérdésre már jóval misztifikáltabb, miszerint igen, létezik az az erő valóban - Sátán felruház önként "jelentkező" asszonyokat, lányokat sötét mágiával, hogy a hit harcában ellene legyen a bőszen imádkozó keresztény egyszeri parasztoknak és bárkinek. A valódi célpont pedig talán nem is a család, hanem maga Thomasin, akihez a családja árán eljutnak a boszorkányok, vagy maga a sötét erő. Thomasin pedig eladja a lelkét az ördögnek. Ebben a lehetőségben nincs semmilyen metafora, semmilyen átvitt jelentés.

A Ragyogás egyébként hasonló gondolatokat ébreszt: a család a középpontban, az ismeretlen ismert gonosz a háttérben és habár mindkettőben megjelenik a gonosz - viszonylag hamar -, egyikben sem fedi fel magát.
Bevallom, tegnap éjjel még négyesre osztályoztam, ma kénytelen vagyok megadni neki az ötöst, mert bizony megérdemli - szokatlanul erős atmoszféra, színészi játék (mindenki, főleg Scrimshaw testileg-lelkileg kegyetlen jelenete sokkoló, reméljük nem lesz sérült a gyermek!), hang, képi világ, azt hiszem, az ötöshöz ezek elegendőek.

Ui.: Ja, a Trónok harca írói nem látták esetleg ezt a filmet, mielőtt leforgatták a hatodik évad első részét? (Aki érti.) :)

A fajsúlyos téma (öngyilkosság) és a resnais-i időszimuláció újhullámos könnyedséggel párosul ebben a kvázi szerelmi-háromszög történetben.

rosszabbra számítottam, néhány sablonos megoldás ellenére össségében jó, hatásos, emberi -- nehezen felejthető karakterekkel

2016-04-30 23:11:15 Eurotrip (2004) / Euro Túra Xuja (5) #44

Magam se hiszem el, hogy erre ötöst adok, de egyszerűen pokolian vicces és úgy minden szempontból frenetikus. Az alkotók mérhetetlen öniróniával figurázzák ki az Európáról alakított buta amerikai sztereotípiákat, emellett pedig egy szándékosan bugyuta és banális sztorit kapunk. A karaktereket is sikerült maximálisan megkedvelnem.

Könnyed stílusgyakorlat a Mestertől, ami csupán annyit jelent, hogy egy végtelenül szórakoztató, eseménydús thriller ez, a bűbájos Jane Wyman alakításában pedig egy nagyon szerethető főszereplőt kapunk.

2016-04-30 23:06:07 Cronos (1993) Xuja (4) #6

Remek bemutatkozás Toro-tól, éjsötét, gonosz film ez, ami a befejezést tekintve meglepően optimista

További kommentek...