kritikus tömeg

Kritikus Tömeg

A kritikus tömeg egy személyre szabott filmkritikus, ami az ízlésed alapján megbecsli, hogy mennyire tetszenének egyes filmek. Így végre nem a Pesti Est csak dicsérő és a Magyar Narancs csak fikázó kritikái alapján kell döntened, hogy elmenj-e a moziba megnézni valamit. Ha nem bízol egy gépi kritikusban, hallgass inkább a tiedhez hasonló ízlésű emberekre. Itt ezt is könnyen megteheted, hiszen listába rendezve megnézheted őket.

Ezen kívül megírhatod a véleményed a fórumokba, utánanézhetsz, honnan is volt olyan ismerős egy adott színész, olvasgathatsz emlékezetes filmidézeteket. A közvetlen imdb és port.hu linkekkel pedig minden maradék információigényedet kielégítheted, és azt is megtudhatod, hol és mikor játsszák az adott filmet. És végül, de nem utolsósorban te is részt vehetsz az Arany és Ezüst Vapiti-díjak évenkénti odaítélésében.

Filmbemutatók

júl. 9.

Amy
Amy - Az Amy Winehouse-sztori
(Asif Kapadia)
dokumentumfilm

Dokumentumfilm az alkoholmérgezésben elhunyt fiatal énekesnőről, Amy Winehouse-ról.

Minions
Minyonok
(Kyle Balda - Pierre Coffin)
animáció - vígjáték

A szuper-gonosztevő Scarlet Túlölő felbérel három minyont -Stuartot, Kevint és Bobot-, hogy feltaláló férjével egyetemben végrehajthassák világuralomra szőtt tervüket.

Que Horas Ela Volta?
A második anya
The Second Mother

(Anna Muylaert)
dráma

Val már 13 éve dolgozik bébiszitterként Sao Paulóban, távol otthonáról, ahol saját lányát rokonok nevelik. Ám amikor eljön az iskolai vizsgák ideje, a lánya felutazik a városba és egy csapásra minden megváltozik...

The Gallows
Akasztófa
(Travis Cluff - Chris Lofing)
horror - thriller

20 évvel azután, hogy egy kisváros iskolai színielőadásán borzalmas baleset történt, a mostani diákok az évforduló alkalmából, megemlékezésképpen felélesztik a balsorsú darabot. Rövidesen azonban megtanulják a leckét, hogy van, amit jobb annyiban hagyni.

Who Am I - Kein System ist sicher
Who Am I - Egy rendszer sincs biztonságban
Who Am I - No System Is Safe

(Baran bo Odar)
thriller

Benjamin egy átlagos fiatal, átlagos élettel, akinek a hétköznapjait egy nap fenekestül fogja felfordítani az öntörvényű Max. A magányos tinédzser egyszeriben társaságra talál, ráadásul kettejüket összeköti egy közös szenvedély: a hackelés.

júl. 2.

Das große Museum
A nagy múzeum
The Great Museum

(Johannes Holzhausen)
dokumentumfilm

A bécsi Kunsthistorisches Museum működésének mindennapjai.

Magic Mike XXL
(Gregory Jacobs)
dráma - vígjáték - zenés film

Magic Mike alapszabálya nem változott: miért szégyellné az ember azt, ami könnyen megy, pénz jár érte, lehet inni közben és jó móka? Ezúttal azonban nem kötik magukat ugyanahhoz a színpadhoz. A kigyúrt csapat nagyobb sikerre vágyik, és elindul egy versenyen, amelyet férfitáncosok számára hirdettek meg. Most is vetkőzniük kell, de a tét sokkal nagyobb. Ők úgy érzik: életre-halálra megy a játék.

Meleg férfiak, hideg diktatúrák
Hot Men, Cold Dictatorships
(Takács Mária)
dokumentumfilm

Miként éltek a homoszexuális férfiak a rendszerváltozás előtti Magyarországon.

Papa ou maman
Apu vagy anyu?
(Martin Bourboulon)
vígjáték

Vincent és Florence életük álláslehetőségét kapták meg az ország két különböző pontján, és épp válni készülnek. Bár imádják gyermekeiket, szeretnének mindketten karrierjükre koncentrálni, így igyekeznek elérni a gyerekeknél, hogy azok a másikat válasszák.

Terminator: Genisys
(Alan Taylor)
akciófilm - sci-fi - thriller

2029-ben John Connor vezeti a gépekkel szembeni ellenállást. A Los Angeles-i offenzíva alatt félelmei az ismeretlen jövőtől felszínre törnek, mikor felfedezik a SkyNet új tervét: egyszerre támadni a vezetőt múltban és jelenben - s ezzel alapjaiban változtatva meg a hadviselést. Connor legjobb katonáját, Kyle Reese-t küldi az ellenség megfékezésére, ám nem az várja őt, amire felkészítették...

jún. 25.

Entourage
Törtetők
(Doug Ellin)
vígjáték

Vince Chase és kompániája beveszi Hollywoodot.

Her er Harold
Jön Harold!
(Gunnar Vikene)
vígjáték

Harold már negyven éve ugyanazt a kis családi vállalkozását vezeti feleségével: bútorokat értékesítenek egy norvég kisvárosban. A nyugdíjas korhoz közelítő férfi hirtelen a csőd szélére kerül, amikor a svéd IKEA éppen Harold bútorboltjának a szomszédságában nyitja meg legnagyobb norvég üzletét.

Incompresa
Lány macskával
(Asia Argento)
dráma

Róma, 1984. Aria kilencéves kislány. Gyermeteg és önző szülei, akik épp válni készülnek, túlzottan el vannak foglalva a karrierjükkel és a szeretőikkel ahhoz, hogy Ariával foglalkozzanak. A szeretetre éhes kislány az iskolában sem találja meg a helyét: tanulmányaiban kiváló, de barátai nincsenek. Úgy érzi, hogy macskáján, Dacon kívül senki sem érti meg. Mikor szülei elzavarják és egyetlen barátnője is cserbenhagyja, Aria nem bírja tovább: váratlan döntést hoz.

Inside Out
Agymanók
(Pete Docter - Ronaldo Del Carmen)
animáció - dráma - fantasy - kalandfilm - vígjáték

Egy kislány új házba költözik családjával, érzelmei pedig ezzel teljes káoszba fordulnak, amin Derű, Bánat, Majré, Undor és Harag más-más módon próbál úrrá lenni apró fejecskéjében.

It Follows
Valami követ
(David Robert Mitchell)
horror

Szexuális érintkezése után a fiatal lányt egy természetfeletti létforma kezdi követni.

Lava
Láva
(James Ford Murphy)
animáció - musical - rövidfilm - szerelmi történet

A Csendes-óceánban elterülő magányos tűzhányó társ után vágyakozik.

Legfrissebb kommentek

2015-07-03 00:03:42 How the West Was Won zetor (2)
Ú de rossz volt. Érdemes rááldozni az időt az Into the Westre, az három részben hozza ezt a kavalkádot, csak az nagyon tetszett ez meg egyáltalán nem.

2015-07-02 22:38:38 Inside Out ChrisAdam (5)
Azóta is szépen muzsikál. :) Jó ezt látni, örülök hogy sokaknak tetszett! :)

2015-07-02 22:08:36 Terminator: Genisys tomside (?)
Ez a Jai Courtney annyira sorozatgyártott egy izé. Se íze, se bűze nem volt eddig még egy alakításának sem, amit láttam.

2015-07-02 22:05:33 Home tomside (4)
Az mennyire jó alapkoncepció, hogy egyébként a kiscsaj családja alapból bevándorló! :)

2015-07-02 21:52:20 Home tomside (4)
Ahogy írod! De úgy nagyon jó! :) Sokat mosolyogtam. :) Hoztam ide is belőle. :)

2015-07-02 21:36:04 Life After Beth BonnyJohnny (2)
Horrorvígjáték horror és humor nélkül. Pedig az alapötlet elég abszurd. Lehetett volna több olyan jelenet, mint mikor hozzákötözi egy sütőhöz, és utána sütővel a hátán mászkál.

2015-07-02 21:34:02 Terminator: Genisys project640 (4)
a sok kritika miatt egy kicsit rosszabbra számítottam ... schwarzi nagyon jó, a poénok ott vannak ... és hát a sok utalás az előző részekre azok tetszettek :-)
egyedül kyle reese alakítása nem tetszet, de sarah conorral semmi probléma nem volt

2015-07-02 21:25:10 The Hobbit: The Desolation of Smaug Leo_Stotch (5)
Az Egy Gyűrű filmek.

2015-07-02 20:44:23 The Hobbit: The Desolation of Smaug ChrisAdam (4)
Szerintem igen. :) ...bár talán az tág fogalom, mert mást is írt, de talán a Tolkien Középfölde története. Vagy csak szimplán A Gyűrűk Ura trilógia és A hobbit filmek.

De nekem a Zsákos Család csodálatos utazása a varázslókkal, törpökkel, tündékkel is megfelel. :)

2015-07-02 19:49:37 Ghost Dog: The Way of the Samurai tomside (?)
Lassú volt, kicsit unalmas. Semmi zseniálisat nem találtam benne.

2015-07-02 19:44:53 I'm Not There Jereváni Rádió (2)
Készségesen elfogadom, hogy aki töviről-hegyire ismeri Bob Dylan életét, életművét, az kedvére búvárkodhat benne, meg mindent ért belőle, de nekem, mint laikusnak, nem jelentett sokat ez a film. Zavarosan szerkesztett, szétcsúszó, sehova sem tartó alkotás lett az I'm Not There, aminél a szövegek nagyrészében azt sem érteni, hogy mit mire, miért mond az épp aktuális színész, tök érthetetlen mondatok hangzottak el egy csomószor. Nekem ez nagyon erőltetett, és kimondom, fárasztó volt, az hogy három részletben tudtam csak megnézni, elég sokat mondó. Ami miatt nem nézhetetlen, az Cate Blanchett. Egyszerűen zseniálisan alakította Dylant, nő létére az összes férfi színészt - köztük Bale-t és Ledgert is - megette reggelire.

2015-07-02 18:03:05 Alex of Venice Umberto (?)
Mikor teszitek osztályozhatóvá? Félő, hogy megfeledkezem róla, hogy láttam.

2015-07-02 17:18:49 North by Northwest Hannibal Lecter (5)
Jó ideje revideáltam már korábbi véleményemet az Észak-északnyugatról - egyébként a Szédülésről is -, és amikor a minap újranéztem Hitchcock 1959-es remekművét, csak erősödött bennem a bizonyosság: ez a film nemcsak az életmű egyik legfényesebben ragyogó ékköve, de a thriller műfajának koronázatlan királya is.

A rendező sem azelőtt, sem azután nem használta ilyen fokú tökéletességgel a "menekülő férfi" toposzát (a bonyodalmakat indukáló véletlen egyszerre fatális és banális, s Hitch olyannyira fordulatos és jól kitalált cselekményt alapoz rá, hogy az párját ritkítja), Cary Grant és Eva Marie-Saint kettőse verhetetlen (utóbbi erotikus kisugárzását és femme fatale-szerű báját tekintve messze felülmúlja Grace Kelly-t), a rendező pedig mesteri kézzel kombinálja egymással az idegtépő feszültséget és a játékos humort. Ezúttal különösen imponált számomra a befejezés, mely voltaképpen kissé pimaszul relavitizálja a hősökre a fináléban leselkedő veszélyt, és az álomszerűség érzetét erősíti, ám (a kérdés költői) nem hasonlít-e a filmnézés az álmok világához? "Ez csak egy film", ahogy a Mester mondaná, és ez a szokatlan választás nagyszerűen passzol az opusz könnyed, kissé (ön)ironikus szemléletmódjához.

Szintén megnyerő, hogy semmit sem tudunk meg arról, mi a tétje Vandamm (James Mason) és a kormányügynökök vetélkedésének, nem tudunk meg semmit a fehérgalléros gazember által birtokolt, "szupertitkos" információkról. És nincs is hiányérzetünk, hiszen a hangsúly sokkal inkább a főhősünk életvitelének gyökeres megváltozásán van: kénytelen-kelletlen kiszakad hétköznapi közegéből, hajmeresztő kalandokba keveredik, melyek kiemelik a banalitás és az unalom világából, megízleli az igazi szerelmet, melyre eleddig nem volt alkalma, s végül, de nem utolsósorban sikeresen függetlenedik karizmatikus, oltalmazó anyja egójától (ez utóbbi egyébként a korszak Hitchcock-filmjeinek meghatározó témája, ld. Psycho, Madarak, Marnie). Sőt, ki merem jelenteni: talán ebben a Hitchcock-opuszban nyer a legtöbbet a protagonista azáltal, hogy a bonyodalmak megbolygatják életének szokásos egyensúlyát. Ezért is olyan jó nézni az Észak-északnyugatot. Fordulatos, könnyed, nem rest gúnyolódni "önmagán", tökéletesen letisztult, és ráadásul még a "happy end" megnyugtató érzése is sokáig a nézővel marad.

Hitchcocknak e kései, érett korszaka egyedülálló, nemcsak saját pályáján, de a filmtörténetben is. Szédülés, Észak-északnyugat, Psycho, Madarak - ennyi zseniális filmet zsinórban csak ő volt képes megalkotni.

2015-07-02 16:15:47 The Hobbit: The Desolation of Smaug Ágó (4)
Láttam.
Felemás érzéseim vannak. Egyrészt kiküszöböl több hibát, amit anno sérelmeztem a mozis változatnál. Viszont komoly árat fizetünk érte:
Iiiirgalmatlanul hosszú. Azt hittem, sosem érkezünk meg a sárkányhoz...

Úgyhogy összességében marad az osztályzat.

2015-07-02 16:05:38 Network Rorschach (5)
Lenyűgöző film, ami majd' negyven évvel megjelenése után is élvezhető és aktuális. Hol bujkált eddig...?

2015-07-02 15:41:07 The Hobbit: The Desolation of Smaug cucu (4)
Lehet siman Tolkien-adaptaciok, nem?

2015-07-02 13:17:52 The Hobbit: The Desolation of Smaug ChrisAdam (4)
Szerkesztői beleegyezést kérnénk! :)

2015-07-02 13:10:15 The Hobbit: The Desolation of Smaug Gasz András (4)
Bővített változatát láttátok? Szerintem jobb lett tőle a film ellentétben az 1. résznél. A harmadiknak várom már nagyon kiadták, hogy mik lesznek benne és plusz 30 perc új/bővített jelenet!

2015-07-02 13:09:49 Mot naturen zsandar filip (5)
Elbűvölően hiteles, ám felhőtlen szórakozást ne várj.
Az életünk lehet humoros, szellemes epizódokkal tarkított, nem gondolom "vígjátéknak", a besorolás rendkivül sematikus, lekopaszított.

Felőről a család, a gyerek, a feleség/férj. Főként , ha az alkalmasságin buktunk már az elején. És ez ez bizony lehet gyerekkorban predesztinált.

Csak egy kis szabdságra, lélegzetvételre vágyik főhősünk. Megterhelő bizony a lassan megunt feleséggel törődni, nem beszélve ott a kisfiú, mit kezdjen vele? Akadozik a párbeszéd, kisfia pedig egykedvűen tekint nemtörődöm apjára, a feleség veszi derűs megértéssel, egyelőre egyensúlyoz.

Aztán nekilódul emberünk a fantáziált szabadságnak, csapongó gondolatai azonban nem hagyják békén , és egyre mélyebbre hatol bennünk is. Valószínűleg ez nem az első eset,. amikor csak magával törődve perlekdik benne a lázadás és kicsit felszínesen, kicsit sekélyesen , mégis irányt tartva a felelősségtudat.Mert melyikünk nem fantáziál a mókuskerék közepette macsó szerető karjairól, nőcik formás cici-popóiról? Vagy csapot-papot otthagyni, nincsen toldozás-foldozás-javítgatás-szépítgetés, irány a tabula rasa, cukormázas újrakezdés. Vagy a KÖZÖSEN alapokig lecsiszolt, ellaposított párkapcsolati társ halálát is időnként megkívánva. Naná! És történik ez itt is abszolút életszerű mélázásokkal, meglassított vagy épp suhanásszerű emlékek, ötletelések lendületében.
Remek tempóban kinálja mindezt a rendező és a príma főszereplő. Hogy aztán hazatérve visszacammogjon a kerítés övezte családi ketrecbe. Mert nem kínál semmilyen megoldást, és teszi tovább gépiesen, szárnyaszegett beletörődéssel a dolgát.

Azon is morfondíroztam, lépett-e előre a gondolatsodrás végére. Talán felismerés, ahogyan megszürkült emlékeiben saját apja idegenként üldögél a megszeppent gyereknek hátat fordítva, megszólítani sem lehetséges, később pedig nem is fontos. Jól elbánt vele ez az antiapa és férfi rezzenéstelen közönyével, és most teszi , adja tovább ő maga is. Valamit kapizsgál.

Ajánlom a filmet belső csatát folyamatosan vívóknak, beletörődőknek és lelkes vagy éppen kiégés szélén álló újrakezdőknek is...

2015-07-02 10:27:31 The Hobbit: The Desolation of Smaug Mizogin (4)
Nem írsz hülyeséget. :) Ezt én is támogatom.

2015-07-02 09:07:28 The Hobbit: The Desolation of Smaug purplerain (5)
Jaaaaaaaaaaaaa már vágom :) Hát ez így totál egyértelmű, ilyen szempontból kétszáz százalékosan összetartoznak... Gondolom senki nem foglalkozott vele, mert az élet enélkül is megy tovább :) :)

2015-07-02 08:56:10 The Hobbit: The Desolation of Smaug ChrisAdam (4)
Úgy értem, itt KT-n. Ha a Star Wars Klónok háborúja c. rajzfilmokádékszarság, könnyed blődség össze van kapcsolva a Star Wars filmekkel, akkor szerintem a Hobbitoknak ezerszer több oka van az összekapcsolásra. Tehát én javaslom az összekapcsolást. Mert néha olyan filmeket kapcsolunk össze, amiknek sokkal kevesebb közük van egymáshoz (pl. a Prometheusnak is kevesebb köze van az Alien filmekhez, mint a Hobbitoknak a GyU filmekhez. Vagy legalább annyi köze). Itt meg egy író, egy rendező, egy történet, egy univerzum, Egy Gyűrű... szóval ezernyi ok van az összekapcsolásra.

Leo: +1

2015-07-02 07:53:13 Backcountry kaamir (5)
Kicseszett nagy film ez. Olyan történt velem, ami már nagyon régen nem: konkrétan féltem egy filmen. Talán a legjobb horror az Eden Lake óta.

"Sometimes You Eat the Bear, Sometimes the Bear Eats You" - hát, ez nagyon durván az utóbbi eset :D

Egyben tökéletes példa arra, hogy egy filmhez nem kell se nagy történet, se eget-verő high-concept, se CGI stb. Csak a lehető legmagasabb szinten kell beszélni a filmnyelvet, mesteri szinten kell bánni a filmes eszközökkel. Adam MacDonald pedig nagyon tudja ezt. Ilyen szempontból a Backcountry abszolút egy lapon említhető a Cápával, vagy az Aliennel.

2015-07-02 07:50:02 Terminator 2: Judgment Day Tenebra (4)
Vannak az első részben sutaságok bőven, többek között az a bizonyos szexjelenet, ami előtt az általad említett egysoros elhangzik. Mindig is irritált, hogy ezt így végig kell nézni (igen, irritált - a szexet csinálni kell, nem nézni! :D), holott rendben, az a "jövő kulcsa", a "fogantatás" jelenete.

+ Így visszagondolva igen, az is elég béna dialógus, illetve jelenet, mikor a vége felé, még Motel előtt egy híd alatt húzódnak meg, és Sarah álmondik a jövőről, de olyat, amit még - legalábbis a dialógusból ez derül ki - nem mondott el neki Kyle...

Viszont szerintem azért nem összességében gagyi! A 2. részben szerintem legalább ennyi béna párbeszédet találnánk, ha összeszámolnánk (pl. mikor John, a Guns 'n' Roses-t hallgató, lázadó, csavargó suttyó a Miles Dyson-rezidencián beszól az anyjának, hogy "legyünk már kicsit konstuktívabbak", mint valami kifinomult értelmiségi... :D Meg arra tanítja ez a gyerek a gépet, hogy nem szabad ölni?! Enyhén szólva irreális és didaktikus szerintem ez a népnevelő, hidegháború-ellenes propaganda. Kicsit finomabban is lehetett volna moralizálni. Nem hiszem, hogy pont egy ilyen züllöttnek beállított tízéves fiú ilyeneket tesz.)

Na, de az első részben szerintem azért vannak igen jó párbeszédek is. Mikor Kyle elmeséli, mit tettek velük a gépek (a parkolóházas jelenet). Az felér bármelyik flashbackkel, mert annyira szuggesztív, hogy magad előtt látod a - ha már Saul fia-időszak van - Auschwitzt idéző képeket. Vagy szerintem az is jó még, mikor Kyle-t elfogják, és a rendőrök, illetve Silbermann kikérdezi, és már őt is őrültnek hiszik, mint később az amúgy tényleg kicsit kattant Saraht a második részben.

Persze azt alá kell írni, hogy a Terminator 1. része még közel sem olyan aprólékosan kidolgozott film, mint ez, a 2. Itt már előremutató technológiával dolgoznak, ami miatt a CGI még ma is megállja a helyét, és minden jeleneten érződik, hogy ez a technokrata Cameron mérnöki pontossággal dolgozta ki még a legkisebb "beat"-et, megnyilvánulást is. Érződik, hogy - ellentétben az ócska 3. résszel vagy a lélektelen 4. résszel - ezt még egy igazi mérnök csinálta, szívvel-lélekkel. Talán kicsit túl sok szívvel is, de erről már írtam.

Viszont szerintem az 1. rész viszonylag alacsony költségvetése ellenére is elég jó megoldásokkal él. Bár nekem pont nem az akciójelenetei miatt tetszik (igaz, szerintem azok is kiválók, sőt a finálé szerintem sokkal-sokkal kegyetlenebb és brutálisabb, azaz a témához jobban illő, mint a második részben), hanem mert ezt a "nyolcvanas évek technoir" atmoszféráját a film minden egyes jelenetén érezni. + A jövőábrázolása, még ha ez akkor inkább csak háttér, ürügy volt egy jó akciófilmhez, páratlan és emlékezetes. Érdekes, hogy a 2. részben is megjelenik ugyanaz a jövő, mégis teljesen más hangulatú, nekem kevésbé tetszik. Mert az 1-ben még tényleg ott van az a reménytelen, aránytalan küzdelem, hogy az embereknek bujkálni kell, gerillaharcot kell vívni, sőt partizánként kell tevékenykedni, mert test-test elleni küzdelemben esélyük nem lenne. A 2-ban viszont (pedig elvileg nem ugrottunk túl nagyot a jövőben sem) már minden olyan "magabiztos", azt éreztem, hogy itt már vissza se kéne küldeni senkit sehová, mert az emberek úgyis lézerpuskákkal lövik szarrá "azokat a kurva gépeket".

Szerintem ez az az atmoszféra, ami hinyzik minden, 1984 után készült Terminator-filmből. A 4. is teljesen szánalmas volt azzal, hogy John (alias Christian "Batman" Bale) batpoddal pábajt vív egy géppel... Egyszerűen az alapmítosz miatt ezt nem hiszem el, mivel nekem Kyle még az 1. részben azt sorolta a képernyőn, hogy bizony esélyük sem volt sokáig az embereknek, és utána is bujkálni kellettt.

Na, meg számomra sokkal hihetőbb is az 1. rész, de ezt is kifejtettem már. A T-1000 "cool", de már inkább fantasy-karakter. Főleg, hogy manapság úgy tűnik, valósággá válik pár éven belül a T-800 modellt idéző cyborg. Persze, ha nincs ez az ötlet, akkor nem tudják tovább fokozni a sztorit.

Persze én is azt mondom, hogy mindkettő jó, de nálam pont az egyszerűsége, letisztultsága miatt tetszik jobban a rémálomszerű, "talajközelibb" első rész a monumentálisabb, epikusabb, drámaibb, ennél fogva érzelgősebb és didaktikus másodiknál.

2015-07-02 07:26:26 The Hobbit: The Desolation of Smaug Leo_Stotch (5)
Főszereplőnek ott van Smaug :)
A két trilógia egyszerre ég és föld, ugyanakkor szerintem is szorosan összekapcsolódnak, a lélek, a szív.. Az utazás miatt mindenképp. Holott kétségtelen, a Hobbit műanyagabb sokkal, de messze lepipál sok mozit.