kritikus tömeg

Kritikus Tömeg

A kritikus tömeg egy személyre szabott filmkritikus, ami az ízlésed alapján megbecsli, hogy mennyire tetszenének egyes filmek. Így végre nem a Pesti Est csak dicsérő és a Magyar Narancs csak fikázó kritikái alapján kell döntened, hogy elmenj-e a moziba megnézni valamit. Ha nem bízol egy gépi kritikusban, hallgass inkább a tiedhez hasonló ízlésű emberekre. Itt ezt is könnyen megteheted, hiszen listába rendezve megnézheted őket.

Ezen kívül megírhatod a véleményed a fórumokba, utánanézhetsz, honnan is volt olyan ismerős egy adott színész, olvasgathatsz emlékezetes filmidézeteket. A közvetlen imdb és port.hu linkekkel pedig minden maradék információigényedet kielégítheted, és azt is megtudhatod, hol és mikor játsszák az adott filmet. És végül, de nem utolsósorban te is részt vehetsz az Arany és Ezüst Vapiti-díjak évenkénti odaítélésében.

Filmbemutatók

ápr. 30.

Argo 2.
(Árpa Attila)
akciófilm - krimi - vígjáték

Balog Tibi és bandája tíz év után sem lett okosabb. Továbbra is pitiáner, suttyó bűnözők, akik nagymenőknek hiszik magukat és a nagy lóvéra vágynak. Egy japán szindikátus árnyékembere balszerencséjére pont Tibiéket bízza meg egy felbecsülhetetlen értékű adathordozó megszerzésével. Tibiék vajmi keveset értenek az IT világához, ezért egy számítástechnika tanárt visznek magukkal a lehetetlennek tűnő műveletre. A bajt a roma maffia feje fokozza, aki egy régi ügy miatt elégtételt akar venni Tibin. A hajsza során Tibiek mindezeken túl japán bérgyilkosokat és a szlovák hadsereget is magukra haragítják, így az esélyük arra, hogy a nagy zsével Malibu tengerpartjára szökjenek, radikálisan csökken. De aki Tibit alábecsüli, annak annyi. Mert Tibi megoldja okosban.

Citizenfour
(Laura Poitras)
dokumentumfilm

2013 januárjában az ismert dokumentumfilmes, Laura Poitras már két éve dolgozott egy megfigyelésről szóló filmen, amikor kódolt e-mail üzeneteket kapott a Citizenfour álnév alatt író Edward Snowdentől. Amikor Snowden felfedte, hogy valójában magas rangú adatelemző, aki hajlandó kiteregetni az amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) nagyszabású lehallgatási tevékenységét, Pointrasnak sikerült meggyőznie arról, hogy dokumentumfilmet készíthessen róla. A Citizenfourban elkísérhetjük Pointrast és Glenn Greenwald újságírót Hong Kong-ba, és végigkövethetjük, ahogyan Snowden átadja nekik a magánszféra válogatás nélküli, illegális megsértését bizonyító titkosított anyagokat. Pointras filmje zsigerileg érezteti velünk az ellenőrizetlen kormányzati megfigyelés veszélyeit - megtekintése után másképp nézünk majd a telefonunkra, a leveleinkre, a bankkártyánkra, a böngészőnkre és a közösségi profilunkra is.

Gus - Petit oiseau, grand voyage
Sam - Kismadár nagy kalandja
Yellowbird

(Christian De Vita)
animáció - kalandfilm

Amikor itt az ideje, hogy a madarak Afrikába költözzenek, Darius-t, a falka legidősebb tagját megsebesíti egy nagy, éhes macska. Sam van kéznél, hogy meghallgassa Darius titkait a repülésről, így ő lesz az új vezér, habár nincs tapasztalata sem a vándorlásban sem a vezetésben. Mivel nem hisz önmagában, eltéved a sarkvidéken. Szembe kell néznie félelmeivel és meg kell tanulnia követnie az ösztöneit.

Jack
(Edward Berger)
dráma

Jack mindig rohan. Minden idegszálával a kötelességeire összpontosít: időben felkelni, felkelteni kisöccsét, Manuelt. Iskolába menni, vacsorát készíteni. Mindez sok egy kisfiúnak – de egyedülálló anyja, Sanna helyett ő a felnőtt a családban. Ő vezeti a háztartást, és jól is csinálja. Egy nap azonban baleset történik, ennek következtében szétesik a család: Jacket a gyermekvédelem egy állami otthonban helyezi el.

The Duke of Burgundy
(Peter Strickland)
dráma

A fiatal Evelyn cselédlányként dolgozik egy kastélyban, de rendszeresen elkésik munkából, mire úrnője, Cynthia újra és újra szexuálisan megalázza. Ahogy azonban a szadomazochista szerepjáték egyre inkább erotikától túlfűtötté válik, felmerül a kérdés, valójában ki irányít kettejük perverz afférjában: az úrnő vagy a szolgáló?

The Voices
A hangok
(Marjane Satrapi)
krimi - vígjáték

A kutyájával és macskájával élő agglegény egy nap beleszeret munkatársába, a gyönyörű Fionába. Ám amikor hazaérve elújságolja a dolgot házi kedvenceinek, azok válaszolnak...

ápr. 23.

Lámpagyújtogatók
(Százados Miklós)
dokumentumfilm - sci-fi

Nemrégiben rádiójelek érkeztek az Androméda-ködből. Válaszul pedig Dr. Százados Miklós rendezésében 42 (!) ismert és elismert honfitársunk fogalmazta meg közel két órában azokat a mindenki számára fontos vezérgondolatokat, amelyek mentén mi emberek az életünket éljük és megéljük. A Lámpagyújtogatók a valaha készített legszövevényesebb és legmélyebb mélyinterjú füzér; formabontó és egyedi, a realitás és a fikció határán egyensúlyozó izgalmas filmszerű kerettörténettel.

Party Girl
(Marie Amachoukeli-Barsacq - Claire Burger - Samuel Theis)
dráma

A hatvanéves Angélique fiatalos életet és korát meghazudtolóan él, aminek bizonyítéka, hogy táncosnőként szerepel a francia-német határ közelében álló bár késő esti kabaréiban. Szabadidejét is inkább bulikban és mulatozással tölti, semhogy elfogadja az idő múlását, vagy egyedül bánkódjon a bár fölötti kis szobájában. Romantikus életét csupán a vendégek adják, akiktől csak egy pohár italra számíthat esténként. Egy napon azonban megismerkedik Michellel, aki többet szeretne a nőtől egy futó kalandnál, s úgy érzi, vele képes lenne megállapodni.

The Age of Adaline
Adaline varázslatos élete
(Lee Toland Krieger)
dráma - szerelmi történet

A 29 éves Adaline egy majdnem végzetes baleset után nem öregszik tovább. Titkát gondosan őrizve, a 20. században a lány egy nagy világ körüli utazásba fog, ami során találkozik egy férfival, aki örökre megváltoztatja életét.

What We Do in the Shadows
Hétköznapi vámpírok
(Jemaine Clement - Taika Waititi)
horror - vígjáték

A négy rémes haver, Viago, Deacon, Vladislav és a nyolcezer éves Petyr próbálja megtalálni helyét a modern társadalmunkban, ami nem könnyű feladat, lévén vámpírok. Nap mint nap szembetalálják magukat a divat, a technika és az internet jelentette nehézségekkel. Petyr szemet vet a huszonéves Nickre, és az örök életet kínálja neki. Ám a többiek nincsenek elájulva a kezdő vérszívótól. Amikor Nick barátja, Stu veszélybe kerül, a vámpír megmutatja, hogy bár a szíve hideg és halott, nem jelenti azt, hogy nem érez semmit.

ápr. 16.

Child 44
A 44. gyermek
(Daniel Espinosa)
dráma - thriller

A sztálini Szovjetunióban egy kegyvesztett ügynöknek fel kell göngyölítenie egy gyermekgyilkosság-sorozatot egy olyan országban, ahol ilyen bűnözés állítólag nem létezik. Az állam hallani sem akar egy lehetséges sorozatgyilkosról, ezért az ügynököt lefokozzák és száműzik, ám ő elhatározza, hogy felesége segítségével folytatja a nyomozást.

Gemma Bovery
(Anne Fontaine)
dráma - szerelmi történet - vígjáték

Az idilli normandiai falu békés életét felkavarja a nagyvilági Gemma Bovery (Gemma Arterton) és férjének az érkezése. A különös szépségű nő már pusztán megjelenésével is felhívja magára a helyi pékséget vezető Martin (Fabrice Luchini) figyelmét, a középkorú férfi érdeklődése pedig lassan rajongássá válik, ahogy egyre több hasonlóságot fedez fel az asszony és Flaubert regényalakja, Bovaryné között. Martin mániája lesz, hogy neki kell megmentenie az asszonyt, aki minden bizonnyal a tragikus hősnő sorsára jut majd, ha ő nem lép közbe. A helyzetet bonyolítja, hogy megjelenik Gemma egykori szerelme is. Martin tettei pedig sokszor éppen az ellenkező hatást váltják ki, mint ami a szándéka volt.

Miss Julie
Julie kisasszony
(Liv Ullmann)
dráma

A gazdag gróf gyönyörű lánya kikezd apja inasával, Johnnal, aki mellesleg a szakácsné jegyese. A társadalmi és vallási szabályok tiltják, hogy gazda és szolgálója között bármiféle viszony létrejöhessen, így szükségszerűen el kell válniuk egymástól.

Paul Blart: Mall Cop 2
A pláza ásza Vegasban
(Andy Fickman)
vígjáték

Hat évnyi gondos plázaőrzés után Paul Blart megérdemelt szabadságára indul Las Vegasba tinédzser lányával, aki rövidesen főiskolára megy. A biztonságra azonban mindig szükség van, így mikor szólítja a kötelesség, a pláza ásza nem hezitál.

Snow in Paradise
Hó az édenkertben
(Andrew Hulme)
thriller

Dave kisstílű bűnöző. Londoni életének mindennapjaihoz hozzátartozik a drog és az erőszak. Amikor tettei visszafordíthatatlan következményekkel járnak, és legjobb barátjának halálhoz vezetnek, elindul a megbánás útján. Az iszlám hit megtalálásával lelki békére lel – a múltja azonban ezután is kísérti, hogy próbára tegye.

Legfrissebb kommentek

2015-04-27 02:01:23 Nightcrawler kwzatz (5)
Elképesztő film és elképesztő alakítás! Egy ilyen film után jobban tudok azonosulni az idősekkel, akik pl. Esmeraldának gyűjtöttek a szemműtétre (még ha ez valószínűleg Urban Legend is ), mert Gyllenhaal annyira hiteles volt, hogy én elhiszem neki, hogy ilyen. :) Valamint gyanús, hogy a két legjobb alakítása két mentálisan nem igazán 100%-os karakter. :)

A film nagyszerűen adagolja az egyre meredekebb szituációkat , és mi egyre inkább érezzük részeseinek magunkat. Ahogy lentebb Kakimatyi is írta, az éttermes jelenetnél én is izgultam, de nem tudom megmondani, hogy pontosan miért. A főszereplőnek nem szurkoltam, az asszisztense miatt kicsit aggódtam, de mégsem ez lehet a fő ok, hanem az, hogy mennyire közelinek éreztem a jelenetet.

Vicces, hogy a filmek közül, melyeket a hasonlóságok kapcsán említettetek, a Taxisofőrt és A nagy karnevált májusra már feljegyeztem magamnak megtekintésre korábban, úgy néz ki, most körüljárom a média/pszichopata témát rendesen.

Az utolsó mondat hatalmas az előtte lévő 110 perc függvényében, és intő jel lehet mindenkinek, ha véletlenül meghallja ezt a jövőben valaki szájából. :)

2015-04-27 01:03:00 Gran Torino Mizogin (4)
Ebben a filmben nagyon sok minden el van túlozva, a szituációk, a konfliktusok, és Eastwood karaktere is, tehát jogos a kritika, miszerint karikatúraszerű az öreg, mint "megkeseredett, űbermacsó embergyűlölő figura", de mégis működik a dolog. Egyedül a vágások zavartak igazán, néha csak pár órát ugrunk az időben, aztán meg több napot, és mindezt csakis a szereplők dialógusaiból tudjuk meg.

2015-04-26 23:54:46 Battleship ifj. Ó. Posszum (5)
Hot-dog, fánk, sósmogyoró, popcorn, Coca-Cola, CGI, hazaszeretet, morcos Liam Neeson, izzadó Rihanna és burrito. Kell ennél több?
Igen, oroszlánfóka-tüskésrája fejű UFÓk fémpáncélban!

2015-04-26 22:12:21 Tusk Leo_Stotch (4)
Az alkotókon kívül csak az egymondatos sztori leírást ismertem. Tudtam, ezt látnom kell. Őrület, nem ritkán látni ilyen fura filmet. Ebből egyszer még a műfajon belül vmi klasszik is lehet, ha felfedezik bizonyos körök :)
Elmesélni nem lehet a látottakat..

2015-04-26 19:49:40 The Imitation Game purplerain (4)
No, köszönöm az újrahallgatást, akkor tovább nem vergődök :)

2015-04-26 18:39:09 Gyula vitéz télen-nyáron zéel (5)
Egyre jobb, ill. egyre jobban tetszik. És egyre időszerűbb. (Négyesből ötös lett.)

2015-04-26 17:36:53 Village of the Damned BonnyJohnny (2)
Nem olyan rossz film ez... pontosabban csak rossz. Egyáltalán nem nézhetetlen. Önmagában akár egy gyenge közepest is megérne, de az eredeti ismeretében inkább kettes.
Egy dolog tetszett benne: az eredeti filmben elhangzik, hogy "szerencse, hogy senki sem fürdött éppen, mert akkor megfulladt volna." Ez ott nekem azonnal okozott egy hiányérzetet, hogy az esemény következtében senki sem halt meg. Ugyanez Carpenternek is eszébe juthatott, mert szembesít minket a halállal, a rá jellemző visszafogott stílusában. :P Spoiler nélkül csak annyit, hogy nála nem a kádba fulladnak. :)

2015-04-26 15:55:15 Re-Animator Soltyk (5)
Minden idők egyik legtökéletesebb filmje!

2015-04-26 14:49:20 The Lego Movie flake (5)
Újranéztem lányommal. Az egy dolog, hogy szerintem az egyik legjobb animációs film, amit valaha készítettek, de lányomnál is lenyomta Totorot és mind a három Toy Story-t. Ez bizony nagy elismerés :)

2015-04-26 14:21:07 Polisse ryood (5)
és a májusi cannesi mustrán ott lesz Maïwenn legújabb alkotása!! nagyon várom!

2015-04-26 11:22:11 La plante Qween (2)
Hát ez minden,csak nem horror! :O

2015-04-26 10:41:00 The Imitation Game Mizogin (4)
Ahogy megígértem, végig hallgattam újra a soundtrack-et, most már magában. Azt kell, hogy írjam, a főtéma kifejezetten tetszik, szép és dallamos, de mintha nem is ehhez a filmhez írták volna. A többi részére sajnos ugyanazt tudom írni, mint korábban, nagyon szép és kellemes, de számomra nem elég intenzív "érzelembomba". A főtémán kívül, még a "The Apple" című track tetszett igazán, de az meg túl rövid, megint csak ahhoz, hogy magával tudjon ragadni.
Tehát tipikus Desplat: Nagyon szép muzsika, de valami hiányzik belőle, hogy igazán "erős" legyen. (ha már múltkor a gyenge jelzőt használtam)
Ha már elkezdtem ezt az összehasonlítást, Horner Csodálatos elméjét még mindig sokkal jobbnak tartom, de azért kicsit árnyalódott a helyzet ezzel az újrahallgatással.

2015-04-26 02:25:19 The Bible: In the Beginning... Ugor (4)
Tulajdonképpen nem volt ez rossz. Időnként hozzá kell nyúlni ehhez a témához, a story rendkívül népszerű, és ez is egy elég korrekt kísérlet volt. 1966-ban nagyon szép teljesítmény! A Biblia az egyik a legalapvetőbb horror az emberiség történelmében, de emellett akciódús is, meg romantikus is. Bonyolult viszonyai vannak, az Ószövetség nem is olyan népszerű, mint a második rész, és ezzel a negatívabb előjátékkal elég jól megbirkózott a rendező. Ennek a mediterrán Istennek vannak jó meg rossz tulajdonságai, itt a filmben azért kiütközik a rossz oldala rendesen. De nem kerülhetjük meg, a történet végigkísér bennünket az életünk során, mindenhol beleütközünk, ha már ide születtünk, és ez is egy jó anyag a megértéséhez.

2015-04-26 00:56:25 Out of the Furnace Mizogin (3)
Korrekt bosszúfilm, se több, se kevesebb.

2015-04-25 19:26:04 Mad Max: Fury Road Leo_Stotch (?)
Szerintem ez nem akar ausztrál zsánerfilm lenni.. Hangulatban ha hozza, márpedig hozza, akkor leborulok a moziban, tuti. Ez egy nagy, mocskos látványfilm lesz.. Mit értünk el a zsáneres harmadik résszel? Vagy már az sem volt az? Mindegy.. Bízom Millerben.

2015-04-25 17:48:22 Mad Max: Fury Road Mizogin (?)
A trailere alapján nagyon steril és művi, sehol sem véltem felfedezni, még csak egy szeletet sem az ausztrál zsánerfilmek hangulatából. Idén szerintem túl sok lesz a nagy bomba, így ez inkább megmarad csak elfüstölt lőporként.

2015-04-25 17:37:33 Mad Max: Fury Road Leo_Stotch (?)
Az idei év egyik nagy bombája lesz ez a mozi.

2015-04-25 17:23:02 The Imitation Game BalaKovesi (5)
A Moon zenéjét szeretem.
Na,ez már tényleg off.

2015-04-25 16:26:30 Love in the Afternoon csabaga (5)
Audrey Hepburn akkor vonult vissza,mikor éppen elkezdett a saját korának megfelelő,érettebb nőket alakítani.
Ahogy írod,ez már a Hogyan kell egymilliót lopni c. moziban is így volt,de szerintem már az Amerikai fogócskában is.
A Ketten az útonban részben már harmincas,a Várj,míg sötét lesz c. filmben sem huszonéves már.

Igen,a My Fair Lady kivétel,de azért megoldja.Ott talán túlzottan erőltették,hogy Eliza 20 éves legyen.Egy 25 évest lazán hozott akkoriban.A Párizsi mesékben.Szerintem az összes filmje közül ott a legszebb.

Az "utolsó" két filmjében már gyerek is van mellette,látszik,mintha megint elindulna más irányba,mint ahogy már 1960-ban is tette,mikor elvállalta a Tiffany-t.

Több jó éve lett volna még,negyvenesként sem szorult volna háttérbe,ellentétben sok más színésznővel.Elég megnézni,micsoda szerepajánlatai voltak a 70-es években.Nagyon nagy név volt,a sikeres filmek biztos zálogának számított.
De úgy döntött,a filmezés és a család nem megy együtt.Lehet,hogy igaza volt.Rá a két fia nagyon jó szívvel emlékszik,amit nem minden sztár mondhat el magáról.

Akik ismerték a 60-as években,azt mondták,5 évet eleve simán letagadhatott,alakra 10 évet is.A vékony alkata mindig segítségére volt,hogy illúziót keltsen.

A szűrőkkel és a világítással való trükközés mindig hozzátartozott a szakmához(Marlene Dietrich erről sokat mesélhetne),de már Mary Pickford is rászorult,mikor 12 évest alakított 32 évesen...:)
Inkább ez,mint a plasztikázás.Annál még a ragtapasz is jobb...

2015-04-25 15:37:32 The Imitation Game Mizogin (4)
Kicsit OFF, de ha már TOP1, az nálam Clint Mansell. Nála sohasem kétséges, hogy emlékszünk-e majd a score-ra a film után is.

2015-04-25 15:31:57 Mad Max: Fury Road Korben (?)
Reméljük jó lesz a film! Bár én elképzeltem egy olyan verziót is, melyben Mel Gibson szerepel sok évvel később öregebben-fáradtabban-de harc edzetve, megfelelő kivitelezéssel sztem így jobban-kerekebben lehetett volna az előző részeket kapcsolni az új filmhez. Ld. Rocky Balboa, John Rambo példáját. Ha ezekben a filmekben nem Stallone szerepelt volna, hanem vmi ifjú titán,sztem nem lettek volna olyan jók.

2015-04-25 14:35:45 The Duke of Burgundy Singularity8 (?)
Egyetértek, viszont néha egy kicsit önismétlőnek éreztem. Mármint, az ismétlések többsége fontos része volt a filmnek, és a tartalom mélyítését szolgálta, viszont volt egy-két olyan, mikor semmi pluszt nem adott, és akkor picit unatkoztam. Egyetlen negatívum még, ami kicsit zavart, hogy nagyon érződött hogy senkinek sem anyanyelve az angol. Amit viszont nem gondoltam volna, hogy ez a film meg fog nevettetni.

2015-04-25 14:30:14 The Little Death BonnyJohnny (4)
Én valahol a két vélemény között foglalnék helyet. Végig azért nem röhögtem, de abszolút nézhető alkotás. A hármas-négyes határán pedig a dabo által kiemelt telefonos rész lendíti át. :)

2015-04-25 14:16:40 Jin líng shí san chai BonnyJohnny (4)
Rosszat tett a film értékelésének, hogy közvetlenül a Frontvonal előtt néztem meg.
Először úgy voltam vele, hogy látom a hibáit (giccs, didaktikusság, propaganda), de Zhang Yimou vizuális és érzelmi varázslata és a színészek remekelése ellensúlyozza a filmet. Ellensúlyozza is, határozottan négyesre tolja a szememben, de a messze a mesterműtől, ami lehetett volna, és inkább kihagyott lehetőségnek tűnik.

2015-04-25 13:57:25 The Imitation Game BalaKovesi (5)
Hát az nem semmi.